Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa

Treść

Ministerstwo Rozwoju przedstawiło założenia Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. To część szerszego pakietu mieszkaniowego.

Odchodząca z rządu wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz mówiła, że w Polsce wciąż jest za mało mieszkań.

– Mieszkanie z jednej strony to wolność, z drugiej to bezpieczeństwo, a z trzeciej to ogromny impuls gospodarczy, niezbędny w ciągu najbliższych miesięcy, jeśli chcemy skutecznie wejść na ścieżkę wzrostu, o co zabiegamy przecież od pierwszych dni kryzysu pandemicznego – podkreśliła Jadwiga Emilewicz.

Odpowiedzią na to wyzwanie mają być Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe – tzw. SIM-y. To spółki, które w porozumieniu z samorządem budują i wynajmują mieszkania z przystępnym czynszem. Mają być one alternatywą dla tych, których nie stać na kredyt mieszkaniowy lub tych, którzy nie chcą wiązać się długoletnim zobowiązaniem finansowym.

– Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe to nie tylko rozwiązanie prawne. To zmiana filozofii myślenia. Błędne koło, które wytworzyło się właśnie przez brak tej alternatywy polegające na tym, że zaciągamy kredyt, pracujemy przez 12, 14 godzin, rodzi pewne konsekwencje w strukturze społecznej, w relacjach rodzinnych – stwierdził Robert Nowicki, wiceminister rozwoju.

Lokatorom, którzy w ramach umowy partycypacji pokryją co najmniej 20 proc. (w dużych miastach 25 proc. kosztów budowy lokalu), SIM-y, w myśl projektowanych przepisów miałyby zapewnić możliwość dojścia do własności po 20-30 latach.

Tv Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl, 4

Autor: mj