Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Spodziewane preferencje dla producentów biopaliw

Treść

Zmniejszenie rozporządzeniem ministra finansów ulgi w akcyzie na paliwa z udziałem biokomponentów działa na szkodę polskich rolników - stwierdził minister rolnictwa, wicepremier Andrzej Lepper. Wczoraj wicepremier przedstawił w Sejmie informację rządu na temat rozporządzenia ministra finansów, obniżającego ulgi w akcyzie na biopaliwa. Opłacalność produkcji takiego paliwa ma zostać przywrócona na drodze ustawy przewidującej preferencje dla producentów biopaliw.

Do 15 kwietnia powinny zostać wydane certyfikaty dla firm produkujących biopaliwa, które będą podpisywać umowy z rolnikami na skup rzepaku. Obowiązujące od początku roku rozporządzenie, na podstawie którego podwyższona została akcyza na paliwa z udziałem biokomponentów, sprawia jednak, że opłacalność produkcji takich paliw staje się wątpliwa. - Teraz firmy zastanawiają się, czy będą produkować biopaliwa, czy nie, i nie będą podpisywać umów - mówił wicepremier Lepper. Rozporządzenie blokuje również rolników. Do 15 maja mają oni bowiem czas na złożenie wniosków o unijne dopłaty, również do upraw roślin energetycznych. Jak zaznaczył Andrzej Lepper, w obecnej sytuacji, gdy produkcja biopaliw jest nieopłacalna, już mamy pewien problem z rzepakiem, którego w zeszłym roku rolnicy obsiali dużo więcej niż rok wcześniej.
Według ministra rolnictwa ulgi w akcyzie bez naruszania prawa unijnego mogą być większe. Ministerstwo Finansów utrzymuje jednak, że obowiązujące ulgi są największe, na jakie wspólnotowe przepisy nam pozwalają. Odnosząc się do sporu w tej sprawie z minister finansów Zytą Gilowską, Lepper mówił o "twórczej kłótni". - To dobrze, że ta kłótnia była i wymieniliśmy poglądy - mówił wicepremier, zaznaczając, że jednak "nie udało się do końca przekonać minister finansów". Sprawa biopaliw rozwiązana ma być ustawowo. Sejm będzie pracował nad projektami ustaw w tej sprawie przedstawionymi przez PSL oraz Samoobronę.
Wiceminister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapowiedział w środę, że rozwiązania mające przywrócić opłacalność produkcji biopaliw będą polegać m.in. na "regulacji akcyzy", a także na zmniejszeniu opłaty paliwowej i wprowadzeniu ulg w podatku dochodowym dla producentów paliw z udziałem biokomponentów.
Artur Kowalski
"Nasz Dziennik" 2007-03-16

Autor: wa