Spis zakończony planowo
Treść
W połowie listopada Główny Urząd Statystyczny ma opublikować wstępne dane z Powszechnego Spisu Rolnego, który zakończył się 31 października. Najbliższy tydzień GUS poświęci na przeprowadzenie kontrolnego mikrospisu, aby wyrywkowo zweryfikować zebrane dane.
Spisem rolnym objęto prawie 2 mln użytkowników gospodarstw rolnych. Z informacji przekazanych przez GUS wynika, że PSR został przeprowadzony bez większych problemów i podczas dwumiesięcznej akcji (od 1 września do 31 października) nie odnotowano poważnych incydentów czy też problemów rachmistrzów ze zbieraniem danych. Zdecydowana większość użytkowników gruntów rolnych przekazywała dane na temat swoich gospodarstw właśnie rachmistrzom, bo tylko 37 tys. osób zdecydowało się na samodzielne wypełnienie ankiety spisowej i przesłanie jej do GUS drogą elektroniczną. Urząd przewidywał, że zainteresowanie tą formą udziału w PSR będzie większe, ale rolnicy z jednej strony mieli na pewno zaufanie bardziej do rachmistrzów i starej, sprawdzonej metody spisowej - niż do internetu. Inną sprawą jest to, że wielu gospodarzy nie ma w domu komputera z dostępem do sieci.
Celem spisu było zebranie informacji na temat gospodarstw rolnych - chodziło o powierzchnię gruntów, rodzaje zasiewów, pogłowie zwierząt gospodarskich, wyposażenie gospodarstw w maszyny i urządzenia, wielkość dochodów rodzin rolników czy też korzystanie z krajowych i europejskich programów wsparcia dla rolnictwa.
Teraz GUS rozpoczął spis kontrolny, który potrwa do 10 listopada. Z próby gospodarstw rolnych poniżej 1 ha (jest ich 150 tys.) wylosowana została próba kontrolna licząca 1500 gospodarstw, czyli 1 procent. Natomiast w przypadku gospodarstw o powierzchni co najmniej 1 ha użytków rolnych wylosowana została także 1-procentowa próba kontrolna (18,5 tys. gospodarstw). Ta kontrola ma pokazać, czy metoda przeprowadzenia spisu była właściwa i zebrane zostały prawdziwe dane.
Wstępne, ogólne wyniki PSR zostaną opublikowane w połowie listopada, a całkowite dane będą gotowe w lutym 2011 roku. Raport z PSR zostanie następnie przekazany do unijnego Eurostatu, który w 2012 roku ma opublikować statystyczny obraz rolnictwa w krajach członkowskich UE. A ten z kolei spis jest potrzebny Komisji Europejskiej do przygotowania propozycji zmian we Wspólnej Polityce Rolnej po 2013 roku. Choć w tej ostatniej kwestii kluczowe będą i tak negocjacje polityczne, a dane statystyczne mogą mieć jedynie znaczenie drugorzędne.
KL
Nasz Dziennik 2010-11-04
Autor: jc