Śpiewy ku czci św. Cecylii
Treść
Co roku w uroczystość św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej, w wielu kościołach w Polsce odbywają się okolicznościowe obchody, organizowane przez parafialne chóry, schole, szkoły organistowskie i muzyczne. Na hasło "Święta Cecylia" otwierają się niezliczone strony internetowe z informacjami o chórach, którym ona patronuje, a także o konkursach i festiwalach odbywających się z okazji jej uroczystości.
Odpowiedzią na ogromne ożywienie kultu św. Cecylii jest nowa publikacja nutowa Wydawnictwa Karmelitów Bosych "Śpiewy ku czci świętej Cecylii - patronki muzyki kościelnej, na chór mieszany a cappella i na chór mieszany z towarzyszeniem organów" wybitnych kompozytorów salezjańskich: ks. Antoniego Hlonda-Chlondowskiego i ks. Idziego Ogiermana-Mańskiego. Występująca w tytule nazwa "śpiewy", choć brzmi dziś nieco archaicznie, stosowana jest często w publikacjach muzyki kościelnej, w których znajdują się utwory należące do różnych gatunków muzycznych. Wśród zamieszczonych w "Śpiewach" sześciu utworów ks. Hlonda-Chlondowskiego są dwa motety: "Cantantibus organis" i "Regnum mundi", wezwanie "Święta Cecylio, Patronko nasza" oraz trzy pieśni, m.in. "Niby echo spoza świata", ciesząca się wielką popularnością od czasu pierwszego wydania w 1933 roku.
Ostatnim dziełem w zbiorze jest kompozycja ks. Idziego Ogiermana-Mańskiego - "Hymn do św. Cecylii" z poetyckim tekstem Marii Friedrich-Brzozowskiej. Zbiór ukazał się z komentarzem historycznym ks. dr. hab. Tadeusza Przybylskiego. Na podkreślenie zasługuje niezwykle staranna grafika nutowa i profesjonalna redakcja Wandy Gładysz.
Maria Wacholc
Ks. Antoni Hlond-Chlondowski, ks. Idzi Ogierman-Mański, Śpiewy ku czci świętej Cecylii - patronki muzyki kościelnej, na chór mieszany a cappella i na chór mieszany z towarzyszeniem organów, Wydawnictwo Karmelitów Bosych, 31-222 Kraków, ul. Z. Glogera 5, tel. (012) 416 85 00, 416 85 01, fax: (012) 416 85 02, e-mail: wydawnictwo@wbk.krakow.pl, http://www.wkb.krakow.pl
"Nasz Dziennik" 2007-11-20
Autor: wa