Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Śpiewają jak Ada

Treść

W Nowym Sączu trwa XII Festiwal Sztuki Wokalnej im. Ady Sari. Znawcy podkreślają, że impreza jest drugim, po moniuszkowskim w Warszawie, liczącym się międzynarodowym konkursem muzycznym w Polsce. W tym roku w mieście nad Dunajcem prezentuje się 69 śpiewaków i śpiewaczek z 10 krajów.
Cały konkurs pomyślany został jako pewien etap kształcenia i przygotowania młodych śpiewaków do wielkich międzynarodowych konkursów i występów. - Chodzi szczególnie o propagowanie wartościowej muzyki różnych stylów i gatunków, kształtowanie ich muzycznych i artystycznych upodobań, o pomoc w poszukiwaniu własnej osobowości twórczej oraz promowanie talentów - podkreśla Antoni Malczak z Małopolskiego Centrum Kultury "Sokół", które zorganizowało imprezę.
Zainteresowanie konkursem nie słabnie od wielu lat. Młodzi śpiewacy przyjeżdżają, aby poddać się solidnej i nieraz surowej ocenie profesjonalnego jury. Zasiadają w nim m.in. Bonaldo Giaiotti, legendarny włoski bas i gwiazda światowych oper, Ryszard Karczykowski z Polski oraz prof. Helena Łazarska z Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu, która przewodniczy jury. To właśnie z jej inicjatywy zorganizowano przegląd.
Uczestnicy sądeckiego konkursu muszą w drodze do finału przebrnąć przez kilka etapów, popisując się m.in. umiejętnością wykonywania arii operowych i operetkowych, mszy i kantat czy utworów Mozarta. Festiwal to także "muzyczna uczta" dla mieszkańców Sądecczyzny. Przy okazji przesłuchań konkursowych przyjeżdżają gwiazdy polskiej i zagranicznej wokalistyki, które koncertują w Ratuszu bądź w pięknych wnętrzach kościołów.
Dni Sztuki Wokalnej im. Ady Sari odbyły się po raz pierwszy w maju 1985 r. w Nowym Sączu. Nazwano je imieniem wielkiej polskiej śpiewaczki, która wychowała się w pobliskim Starym Sączu. Tegoroczna impreza zakończy się 10 maja.
Sebastian Fołta, Nowy Sącz
Nasz Dziennik 7-05-2003

Autor: DW