Spacer po pięknym Lwowie
Treść
Sentymentalny spacer po dawnym Lwowie, wśród wspaniałych, starych świątyń, renesansowych kamienic, barokowych pałaców, secesyjnych willi, teatrów, pomników, ulic, zaułków, parków i ogrodów można odbyć, zwiedzając wystawę: "Piękny Lwów" na zamku Lubomirskich w Stalowej Woli. Pozwala ona przyjrzeć się codziennemu życiu mieszkańców Lwowa oraz podumać nad losami tego niezwykłego miasta, już od XVI w. uważanego za drugą stolicę Polski.
Zabytki historycznego centrum Lwowa zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ukazują je dzieła malarskie cenionych artystów po raz pierwszy wystawiane w Polsce, a także grafika i zdjęcia z początku XX w. Wiele budowli pozostało już jedynie na tych obrazach. Najlepsze prace graficzne prezentują widoki lwowskie z XVII-XX w. Ozdobą wystawy jest miedzioryt Franza Hogenberga - najstarszy wizerunek Lwowa z początku XVII w., a także sztychy i litografie Bogusza Stęczyńskiego, Antoniego Langego i Karola Auera. Artyści z początku XX w. są reprezentowani przez akwarelistów: Alfreda Kamieniobrodzkiego, Tadeusza Rybkowskiego i Jana Wesołowskiego. Międzywojenny Lwów przedstawiają ryciny Wandy Korzeniowskiej.
Główną atrakcją wystawy jest "Panorama Lwowa w II połowie XVIII w." Zygmunta Rozwadowskiego, rodem z Rozwadowa (obecnie dzielnicy Stalowej Woli), i Stanisława Janowskiego - po raz pierwszy udostępniona zwiedzającym spoza Lwowa. Wykonana została w 1929 r. na Powszechną Wystawę Krajową w Poznaniu na podstawie makiety architekta i inżyniera Witolda Solińskiego skonstruowanej wg źródeł archiwalnych oraz graficznych wizerunków Lwowa z przeszłości. Ukazano na niej ówczesne obiekty architektoniczne Lwowa, w tym mury obronne i baszty.
Na wystawie prezentowane są także unikalne pamiątki z kolekcji militariów: dwie armaty, które po raz pierwszy opuściły stałą wystawę w Muzeum Starej Broni (Arsenał) we Lwowie, zabytkowa broń, m.in. szabla z II poł. XVII w., na której widnieje herb Lwowa, pistolety wykonane przez mistrza T. Wiśniowieckiego, gobeliny, pasy kontuszowe i makaty rzemieślników ormiańskich XVIII w. oraz arcydzieła lwowskiego rzemiosła artystycznego. Z kolekcji srebra artystycznego zaprezentowano wieniec pamiątkowy, który w imieniu społeczności Złoczowa i ziemi złoczowskiej położono u stóp pomnika Adama Mickiewicza podczas uroczystości jego odsłonięcia we Lwowie 30 października 1904 r. Zegarmistrzostwo reprezentują dwa zegary ścienne z warsztatu Weissa z końca XIX w. oraz zegar autorstwa Mariana Dajewskiego z początku XX w.
- Prezentowana w naszym muzeum wystawa "Piękny Lwów", dzięki różnorodności wystawianych eksponatów, daje możliwość poznania dziejów miasta od czasów najdawniejszych do dziś, przybliża tę magiczną metropolię w jej całym wielokulturowym, historycznym bogactwie - mówi Lucyna Mizera, dyrektor Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.
Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Historycznego we Lwowie, Lwowskiej Galerii Sztuki i Naukowej Biblioteki - dawnego Ossolineum. Wystawa będzie czynna do 25 września br.
Alicja Trześniowska
"Nasz Dziennik" 2005-09-09
Autor: ab