Przejdź do treści
Przejdź do stopki

"Solidarność Walcząca" o przyszłe pokolenia

Treść

Dziś w Sejmie rozpocznie się świętowanie 25. rocznicy powstania "Solidarności Walczącej". W ramach 4-dniowych obchodów w Warszawie i Wrocławiu odbędą się konferencje naukowe, dyskusje, wystawa plenerowa.

"Solidarność Walcząca" była odpowiedzią na stan wojenny i podjęciem radykalnych działań walki z systemem komunistycznym. Została założona we Wrocławiu w czerwcu 1982 roku. Pierwsze oddziały "Solidarności Walczącej" powstawały w Katowicach, Gdańsku Szczecinie, Lublinie, Poznaniu, Rzeszowie, Krakowie, Warszawie, Toruniu i Łodzi. W całym kraju SW skupiała około 1500-2000 działaczy. Głównym obszarem działalności była aktywność wydawnicza w postaci około 100 tytułów i własne radio.
- 25 lat temu powiedzieliśmy, że komunizm zostanie obalony - powiedział przewodniczący "Solidarności Walczącej" Kornel Morawiecki. - Symbolem tego naszego spotkania, obecności po 25 latach, chciałbym, aby była podwójna kotwica symbolizująca pokolenie przed nami Polski Walczącej, jak i nasz znak "Solidarności Walczącej". Ta ciągłość, narodowa tożsamość potrzebuje symboli, legend. Gdyby część naszej legendy udało się zaszczepić, zakodować w pokoleniu, które po nas będzie, to byłaby nasza radość - powiedział przewodniczący Morawiecki. - To jest nasze zadanie na następne 25 lat - podkreślił.
Zdaniem Janusza Kurtyki, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, "Solidarność Walcząca" była wyróżniająca się przez bardzo dużą aktywność nurtu niepodległościowego. - Niepodległe państwo polskie ma na swoim sumieniu wielki grzech, który w największym skrócie można określić w dramatycznym pytaniu - co zrobiliśmy, aby zachować w pamięci narodowej zbiorowy wysiłek lat 80. - Co zrobiliśmy, aby legenda "Solidarności" w tym również "Solidarności Walczącej" przetrwała, żeby przeszła do pamięci narodowej, żeby nie była wyszydzana i deprecjonowana - pytał prezes Kurtyka.
GLP
"Nasz Dziennik" 2007-06-14

Autor: wa

Tagi: solidarnosc