Przejdź do treści
Przejdź do stopki

"Solidarność Walcząca" natchnieniem dla narodów

Treść

- "Solidarność Walcząca" była bardzo wyraziście i ideowo określona. Jej kierownictwo postanowiło wpisać w swój program cele maksymalne. "SW" była organizacją radykalną. Radykalizm we współczesnym języku politycznej poprawności kojarzy się z czymś niepożądanym. Sądzę jednak, że w dzisiejszych czasach taki radykalizm, czyli wyznaczenie jasnych, maksymalnych, dobrze określonych celów jest bardzo potrzebne - stwierdził marszałek Sejmu Ludwik Dorn na wczorajszej uroczystości w Sejmie.

Spotkanie zostało zorganizowane z okazji 25. rocznicy powstania "Solidarności Walczącej". W sali kolumnowej Sejmu zebrało się wielu dawnych członków tej organizacji oraz Niezależnych Związków Zawodowych.
Janusz Kurtyka, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, wykazał, że historia przyznała "SW" rację. Jego zdaniem, organizacja ta przewidziała upadek systemu komunistycznego. - "SW" podążyła szlakiem jagiellońskiej tradycji, nawiązała kontakty z ruchami wolnościowymi w republikach sowieckich, wiedząc, że dla odzyskania niepodległości niezbędny jest rozpad Związku Radzieckiego - mówił Kurtyka.
Kornel Morawiecki, założyciel "SW", powitał obecne na sali "symbole" - jak się wyraził - ruchu antykomunistycznego: Annę Walentynowicz, Zofię i Zbigniewa Romaszewskich, Władimira Bukowskiego i Antoniego Macierewicza. Zwrócił uwagę na wielkie znaczenie dnia, kiedy, jak powiedział: "My, wyrobnicy podziemia, fantaści, oszołomy, zgromadziliśmy się w Sejmie Rzeczypospolitej, gdzie jest przeszłość i tradycja naszej niepodległej państwowości". Wyraził nadzieję, że przyszłe pokolenia będą rozwijały ideały "SW" i wolności.
Okolicznościowe przesłanie od prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki przeczytali przedstawiciele ambasady tego państwa. W piśmie mówiło się m.in. o tym, iż jeszcze 25 lat temu, kiedy zakładano "SW", nikt nawet nie myślał o powstaniu niepodległej Ukrainy. Według Juszczenki, organizacja ta jako pierwsza udowodniła, że z komunizmem można walczyć.
Obchodom 25. rocznicy powstania "SW" towarzyszyło również otwarcie wystawy plenerowej z udziałem ministra kultury Kazimierza M. Ujazdowskiego w Pasażu Wiecha w Warszawie oraz międzynarodowe seminarium "Sytuacja Polaków w państwach powstałych po rozpadzie ZSRR" w Pałacu Kultury i Nauki. W tym samym miejscu w dniach 14-15 czerwca odbywać się będzie współorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej międzynarodowa konferencja "Wolni i Solidarni" poświęcona historii "Solidarności".
Jacek Dytkowski
"Nasz Dziennik" 2007-06-15

Autor: wa

Tagi: solidarnosc walczac