Przejdź do treści
Przejdź do stopki

"Solidarność" nie chce rozmawiać z ZNP

Treść

Planowana na wczoraj publiczna debata w Ministerstwie Edukacji Narodowej na temat problemów systemu oświaty nie odbyła się. Minister zaprosił na nią wszystkie związki zawodowe. Powodem, dla którego do spotkania nie doszło, była prośba Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NZZ "Solidarność" o przeniesienie rozmów na późniejszy termin. Będzie to 29 maja.
Minister edukacji Roman Giertych chce rozmawiać ze związkami przede wszystkim o podwyżkach dla nauczycieli, obowiązkowym monitoringu i powrocie lekarzy do szkół. - Będę namawiał pana ministra i pana premiera, aby odbyło się spotkanie tyko z "Solidarnością", bo ZNP to wróg jakichkolwiek pozytywnych zmian i szkoda czasu, żebyśmy się wspólnie spotkali tam, gdzie my możemy wnieść pozytywne elementy, a ZNP będzie wnosić negatywne - powiedział "Naszemu Dziennikowi" Stefan Kubowicz, przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NZZ "S".
Zapowiedział, że jako szef związku będzie starał się o podwyżki płac dla nauczycieli, uwzględnienie w programach szkolnych elementów wychowawczych, przeciwdziałających różnego rodzaju patologiom w szkołach. "Solidarność" chce też gwarancji respektowania zapisów Karty Nauczyciela.
Jak poinformowała rzecznik prasowy ministra edukacji Kaja Małecka, spotkanie odbędzie się 29 maja.
Wczoraj minister edukacji narodowej spotkał się z Grupą Inicjatywną Ruchu na Rzecz Dobrej Szkoły. Po spotkaniu Grupa wydała apel na rzecz dobrej szkoły, w którym zadeklarowała poparcie działań ministra m.in. w aspekcie położenia nacisku na wychowanie patriotyczne w szkole, podwyższenia wynagrodzeń nauczycieli i nadania im statusu funkcjonariusza publicznego oraz przywrócenia podstawowej opieki zdrowotnej w szkołach. Grupa deklaruje również pomoc w walce z ideologizacją w szkole, m.in. poprzez wstrzymanie finansowania organizacji propagujących socjalizm (jak ZSMP) i postawy antyrodzinne (np. tzw. Kampania Przeciw Homofobii). Popiera też walkę z narkotykami i przemocą w placówkach szkolnych.
Kamila Pietrzak

"Nasz Dziennik" 2006-05-19

Autor: ab