Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Solidarność dana i zadana

Treść

Solidarność to nie jednorazowy zryw, ale cnota, którą - podobnie jak wolność - trzeba nieustannie pielęgnować. Przypomniał o tym ks. kard. Józef Glemp w przesłaniu do uczestników konferencji "Rola Kościoła w odzyskaniu niepodległości". Spotkanie odbyło się wczoraj w Pałacu Prezydenckim w Warszawie z okazji 30. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny.

- Nie wierzę, by masowość protestów 1980 r. była możliwa bez pielgrzymki Jana Pawła II - powiedział prezydent Polski, otwierając konferencję. Mówiąc o roli Kościoła katolickiego w odzyskaniu niepodległości, Lech Kaczyński nakreślił historię zmagań Polaków z reżimem komunistycznym na przestrzeni całego powojennego półwiecza. Zaznaczył przy tym, iż w tych trudnych czasach to właśnie Kościół jednoczył Naród, który pod przewodem Papieża z Polski potrafił rzucić wyzwanie nieludzkiemu systemowi.
Z kolei ks. abp Kazimierz Nycz wskazał, że najważniejsza rola, jaką Jan Paweł II odegrał podczas swej pierwszej pielgrzymki do Polski, polegała na ukazaniu rodakom historii Narodu połączonej w nierozerwalny sposób z dziejami Kościoła. Metropolita warszawski zaznaczył, iż właśnie uaktualnienie tego wyjątkowego związku stało się początkiem i inspiracją ruchu "Solidarność". Rozpoczynając wykład, ks. abp Nycz zwrócił uwagę na podejmowaną obecnie niebezpieczną próbę redukowania roli Kościoła i Jana Pawła II w procesie, który doprowadził do przemian 1989 roku. Metropolita warszawski przestrzegł przed szukaniem źródeł przemian 1989 roku wyłącznie na płaszczyźnie politycznej i pomijaniem roli, jaką w tym procesie odegrał Jan Paweł II i jego pielgrzymki do Polski.
Podczas konferencji głos zabrał również ks. abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, który przypomniał naukę Jana Pawła II na temat wolności i solidarności. Z kolei obecny na spotkaniu prof. Rocco Buttiglione, włoski polityk, przemawiając w języku polskim, zaprezentował wykład o roli Kościoła katolickiego i nauczania Jana Pawła II w odzyskaniu niepodległości. W konferencji w Pałacu Prezydenckim wzięli udział m.in.: ks. kard. Henryk Gulbinowicz, były metropolita wrocławski; ks. abp Henryk Muszyński, metropolita gnieźnieński, ks. abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce, ks. bp Alojzy Orszulik, były ordynariusz łowicki, i ks. bp Piotr Libera, ordynariusz płocki. Obok polityków wśród uczestników spotkania liczne grono stanowili działacze "Solidarności", ludzie kultury i przedstawiciele duchowieństwa. Spotkanie zakończyło się Mszą św. odprawioną późnym popołudniem w kaplicy w Belwederze. Podczas niej dokonano poświęcenia rzeźby Jana Pawła II.
Wczoraj w Warszawie, w siedzibie Parlamentu RP i Domu Arcybiskupów Warszawskich, odbyła się również konferencja naukowa pt. "Papież Wolności". Patronat nad nią objęli: ks. abp Kazimierz Nycz; marszałek Sejmu RP Bronisław Komorowski i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Sebastian Karczewski
"Nasz Dziennik" 2009-06-03

Autor: wa