Solidarni z prześladowanymi
Treść
Po raz pierwszy w naszym kraju przeżywaliśmy wczoraj Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Eucharystii w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie przewodniczył ks. Waldemar Cisło, dyrektor Sekcji Polskiej organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Gościem uroczystości był ks. abp Raphael Cheenath SVD, ordynariusz Cuttack-Bhubaneswar. Świadek ostatnich prześladowań za wiarę w indyjskim stanie Orisa podkreślił, że tamte wydarzenia pogłębiły prawdziwe zrozumienie roli krzyża w życiu chrześcijan. Nawet w najtrudniejszych chwilach wielu odczuwało obecność Boga i spontanicznie wyznawało: "Bóg jest z nami", "Umrzemy w imię Jezusa".
Wczoraj Kościół w Polsce łączył się w modlitwie z tymi, którzy doświadczają prześladowań i dyskryminacji za wiarę w Chrystusa. Wierni składali do puszek ofiary na rzecz prześladowanego Kościoła w Orisie. W homilii w czasie Eucharystii sprawowanej w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie ks. abp Raphael Cheenath, przytaczając przykłady męczeństwa, jakie za wiarę w Chrystusa ponieśli chrześcijanie w stanie Orisa w Indiach, podkreślił, że składane przez nich świadectwa stanowią deklarację osobistego doświadczenia Boga w ich życiu. - Religijni fanatycy, którzy pragnęli całkowicie usunąć chrześcijan ze stanu Orisa, używali każdej możliwej metody, aby tylko osiągnąć swój cel. Jedną z najgorszych było brutalne mordowanie prześladowanych ofiar, ale chrześcijanie woleli raczej umrzeć, niż wyrzec się swej wiary w Jezusa Chrystusa - mówił kaznodzieja. Jednak - jak podkreślił - nie wszystko jest jeszcze stracone, gdyż nawet w przepełnionej nienawiścią wobec chrześcijan społeczności hinduistycznej można znaleźć osoby o dobrych intencjach. - Przejawy troski i żalu, jeśli nawet skryte, pozwalają mieć nadzieję, że tamtejszy Kościół zostanie w najbliższej przyszłości odbudowany - wyraził przekonanie ordynariusz Cuttack-Bhubaneswar.
W imieniu całego Kościoła w Indiach dziękował organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie, Kościołowi w Polsce za dzień solidarności z osobami, które własną krwią poświadczają swoją wiarę, za każdą kierowaną w ich stronę pomoc modlitewną i materialną.
Ksiądz arcybiskup Cheenath otrzymał - jako wyraz solidarności z prześladowanym Kościołem w Indiach - miniaturę Chrystusa dźwigającego krzyż z wezwaniem "W górę serca", symbol - co podkreślono - warszawskiej i polskiej drogi krzyżowej.
Poprzez I Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym włączyliśmy się w nurt modlitwy i pomocy całego Kościoła powszechnego na rzecz prześladowanych chrześcijan, którzy cierpią i dają świadectwo o Chrystusie, płacąc najwyższą cenę - ofiarę życia. W wielu krajach świata, takich jak Indie, Sudan czy Irak, chrześcijanie giną za wiarę w Jezusa Chrystusa. Nasza pomoc podczas I Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym adresowana była szczególnie do Kościoła w Orisie w Indiach, tak doświadczanego w ostatnim czasie.
Małgorzata Bochenek
"Nasz Dziennik" 2009-11-09
Autor: wa