Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD) - partia lewicowa czy ostoja postkomunizmu?

Treść

SLD przedstawia siebie jako nowoczesną partię lewicową - socjaldemokratyczną, ale nie komunistyczną. Podział na lewicę i prawicę powstał po Rewolucji Francuskiej, kiedy właśnie po lewej stronie zasiedli ci wszyscy, którzy pragnęli wolności, równości społecznej i sprawiedliwego podziału dóbr.
SLD od lat prezentuje liberalne stanowisko. Na dzisiejszej scenie politycznej jednak żadna z partii nie jest w 100% lewicowa ani prawicowa - stąd też należy zweryfikować niektóre poglądy na ich temat. Na świecie lewica utożsamiana była i jest z liberalnym podejściem, a za jej skrajną formę uważany był komunizm.
SLD - partia lewicowa czy postkomunistyczna?
SLD działa na polskiej arenie politycznej od 1999 roku. Prawdą jest, że członkowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej wywodzili się z komunistycznej Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej oraz Socjaldemokratów Rzeczypospolitej Polskiej. Stąd też na wiele kolejnych lat przylgnęła do SLD łatka partii postkomunistycznej. Obecny program Sojuszu zakłada, że państwo Polskie powinno gwarantować prawa i wolności obywatelskie oraz zgodnie z zasadami przyjętymi przez Unię Europejską - równouprawnienie i neutralność. Obywatele powinni mieć równy dostęp do edukacji i służby zdrowia. Demokracja musi być oparta na dialogu i porozumieniu między społeczeństwem a rządzącymi. Socjaldemokratycznego programu SLD z całą pewnością nie można obecnie nazwać postkomunistycznym, mimo że oficjalne stanowisko w niektórych sprawach, jakie zajmuje zdaje się temu przeczyć, m.in. partia głosowała przeciwko projektowi ustawy dezubekizacyjnej w 2009 r. Wielu polityków opozycji, a za nimi wyborców uważa, że lewica postkomunistyczna sprawia jedynie od lat pozory zmian, świadomie budując swój pozytywny wizerunek. Prawdą jest, że w Polsce komunizm nie jest postrzegany pozytywnie, stąd mimo ciążących korzeni, partia musiała zmienić swoje poglądy, aby spełnić wymogi nowoczesnych wyborców.
Koalicja wyborcza SLD - Lewica razem. W jakim celu powstała?
W ostatnich dniach polska lewica połączyła siły - przedstawiciele 20 organizacji podpisali się pod porozumieniem SLD - Lewica Razem. Niestety samodzielnie partia nie miałaby szans w wyborach do samorządów, ale też do Parlamentu Europejskiego. Wspólny start ma osłabić rządzący PiS, który zdaniem przedstawicieli koalicji łamie prawo i osłabia państwo od wewnątrz i na arenie międzynarodowej. SLD chce podjąć skuteczne działania w obronie rządów prawa, demokracji i obrony konstytucji, która została uchwalona przy znacznym udziale właśnie lewicowych ugrupowań. Większość z tych organizacji (m.in.: Unia Pracy czy Polska Partia Socjalistyczna) rozpoczęła współpracę w ramach porozumienia już 2 lata wcześniej podczas Kongresu Lewicy.
Zobacz także: Czemu wierzymy w teorie spiskowe?

Autor: Silesian

Tagi: SLD