Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Smutna rocznica

Treść

Kwiaty na symbolicznym grobie poległych we wrześniu 1939 roku i spotkanie kombatanckie w Muzeum Wojska - tak w Białymstoku uczczono pamięć ofiar napaści sowieckiej na Polskę.

W uroczystościach wzięli udzi ał przedstawiciele władz miejskich, służb mundurowych, kombatanci i harcerze. Wydarzenia sprzed 66 lat wspominał białostoczanin Stanisław Bałdyka. Mówił, że po sowieckiej napaści smutek ogarnął całe miasto. O smutnej rocznicy pamiętali też białostoccy harcerze. Mówili, że naród, który nie zna swojej historii, długo nie istnieje.
W 66. rocznicę zajęcia Łomży przez Sowietów w tamtejszej katedrze odbył się wczoraj uroczysty wieczór muzyczny: "Koncert Pamięci - Modlitwa o Pokój". Gościem specjalnym był chór kameralny im. Juliusza Słowackiego z Krzemieńca na Ukrainie pod dyrekcją Anatolija Galiszewskiego. Patronat honorowy nad koncertem sprawował ordynariusz diecezji łomżyńskiej ksiądz biskup Stanisław Stefanek. W trzeciej dekadzie września 1939 roku Łomża została włączona w granice zachodniej Białorusi. Tutejsi komuniści (w większości pochodzenia żydowskiego) wznieśli nawet nad szosą zambrowską specjalną triumfalną bramę na powitanie wojsk sowieckich. Sowieci nie skorzystali z niej jednak, gdyż weszli do Łomży od strony Piątnicy. Łomża pozostawała pod sowiecką okupacją do czerwca 1941 roku. Dokładnie 21 czerwca z łomżyńskiego dworca kolejowego wyruszył na Syberię ostatni pociąg z zesłańcami.
W sobotę w Suwałkach odsłonięto pomnik w hołdzie zesłańcom Sybiru. Ma on upamiętniać tych, którzy zginęli dlatego, że byli wierni Polsce, a także uczyć patriotyzmu młode pokolenia. Pomnik, ufundowany przez Suwalskie Koło Sybiraków, przedstawia dwa głazy połączone szynami kolejowymi - symbolem morderczej walki i podróży na Wschód. Uroczystości odsłonięcia obelisku poprzedziła Msza Święta w katedrze pw. św. Aleksandra.
Adam Białous

"Nasz Dziennik" 2005-09-19

Autor: ab