Smakowanie słowa
Treść
Ogólnopolski Konkurs Recytatorski kierowany jest do młodzieży, studentów i dorosłych, znajdujących sens w mądrym i pięknym mówieniu. Kilkuetapowy, obliczony na wiele tygodni eliminacyjnych przesłuchań, zbliża się w swojej historii do 48. finału. Województwo lubelskie ma już kandydatów do tegorocznych ogólnopolskich przeglądów w Słupsku i Włocławku.
Jury ogłosiło werdykt 27 kwietnia, po trzydniowych eliminacjach. W tym dniu odbył się też koncert laureatów. Przyznam, że przyjemnie było słuchać poezji, prozy czy piosenek podanych wyraźnie, z poprawną dykcją, odpowiednim akcentowaniem i intonacją - zwłaszcza w kontekście pojawiającej się coraz częściej w naszej mowie niedbałej artykulacji czy złych nawyków językowych. Konkurs ten przypomina o kulturze słowa, skłania nie tylko do poprawnego mówienia, ale też do zastanowienia się nad tym, co chcemy zaprezentować, jak i komu.
W sumie nagrodzono bądź wyróżniono 30 osób. Jury wysłuchało i obejrzało 57 recytatorów, 5 prezentacji w kategorii "wywiedzione ze słowa", 15 występów w kategorii poezji śpiewanej i 3 monodramów. Oceniane były m.in.: interpretacja, dobór repertuaru, kultura słowa, ogólny wyraz artystyczny, a w przypadku poezji śpiewanej - także wartości artystyczne kompozycji, muzykalność wykonawcy, jego warunki głosowe.
W gronie nagrodzonych znaleźli się m.in.: Karolina Gorczyca, Barbara Wikło, Mateusz Wieczorek (recytatorzy) i Przemysław Buksiński (laur w kategorii "wywiedzione ze słowa"). To oni pojadą w maju do Słupska, na przegląd ogólnopolski. Agnieszka Dobrowolska natomiast prezentować będzie woj. lubelskie we Włocławku podczas finałowego turnieju poezji śpiewanej. Po dodatkowych kwalifikacjach szansę tę mogą otrzymać: Dorota Buśko, Anna Filipiak, Magdalena Tarkowska.
Nie sposób wymienić tu wszystkich docenionych przez jurorów uczestników, a także ich instruktorów i nauczycieli. Należy natomiast złożyć głęboki ukłon w ich stronę - za wytrwałą pracę nad kulturą słowa, za dopingowanie - także nas, słuchaczy - do większej dbałości o nasz język.
Elżbieta Skrzypek
Nasz Dziennik 29-04-2003
Autor: DW