Służyć prawdzie
Treść
Oblicza prawdy - to temat sympozjum, które odbyło się w sobotę w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Sesja naukowa miała miejsce z okazji liturgicznego wspomnienia patrona dziennikarzy, św. Franciszka Salezego, oraz 7. rocznicy powstania "Naszego Dziennika".
We wprowadzeniu rektor Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej o. Tadeusz Rydzyk CSsR przypomniał klasyczną definicję prawdy, zaprzeczając jednocześnie tezie o istnieniu wielu prawd. Podkreślił, że szczególnym obowiązkiem polityków i dziennikarzy jest służenie prawdzie.
- Prawda jest fundamentem życia ludzkiego, szczególnie społecznego - stwierdził w swoim wykładzie prof. Henryk Kiereś (KUL), dlatego każde pokolenie powinno zdobywać wiedzę na jej temat i mieć odwagę głosić prawdę. Przedstawiając dorobek poznawczy w zakresie prawdy, prelegent powiedział, że w tradycji filozoficznej ukształtowały się dwa prądy uznające jej istnienie: racjonalizm i idealizm. W pierwszym źródłem prawdy jest Bóg, a w drugim człowiek. Racjonalizm stanowi element klasycznej filozofii, która zbudowała łacińską Europę, natomiast idealizm jest pasożytem w łonie naszej kultury i przyczyną jej kryzysu.
Profesor Wojciech Chudy (KUL) podkreślił, że w pracy naukowej należy realizować dobro moralne. Niestety, wielu naukowców dopuszcza się zdrady idei nauki i odchodzi od prawdy w nauce m.in. poprzez nierzetelności, fałszowanie badań naukowych, plagiaty lub tzw. kłamstwo ideologiczne. Profesor Chudy zwrócił uwagę, że szczególnie w minionym wieku wielu uczonych poparło komunizm, nazizm i faszyzm. Według wykładowcy, dużym zagrożeniem jest komercjalizacja nauki, sprowadzająca jej uprawianie do poziomu zysku materialnego. Przejawy dążenia do niego to klonowanie, terapia genowa, handel organami, walka o rynek leków itp. Chęć zysku leży też u podstaw akcji niszczenia życia ludzkiego poprzez badania nad komórkami macierzystymi.
Mówić o prymacie prawdy w mediach, aby w świecie mediów wygrywała zawsze prawda - to postulat sformułowany przez ks. bp. dr. Adama Lepę w wykładzie na temat prawdy w mediach. Ksiądz biskup przedstawił w nim przyczyny kłamstw, których dopuszczają się dziennikarze. Do najczęstszych należą: chęć zysku, nieumiejętność przekazania prawdy i uleganie poprawności politycznej. Ważną rolę odgrywa w tym względzie społeczeństwo, które często jest pobłażliwe dla przypadków kłamstwa w mediach, dlatego tak ważne jest wychowywanie do prawdy.
Podważanie wartości rozumu, gloryfikacja zabawy, promocja seksu, apoteoza cielesności, lekceważenie nadprzyrodzoności oraz niestałość wzorców osobowych - to tendencje obecne w pismach dla młodzieży, omówione w wykładzie dr. Piotra Tomasza Nowakowskiego (KUL). Wszystkie one uderzają w prawdę o człowieku. W ostatniej prelekcji mgr Beata Hiszpańska podkreśliła rolę prawdomówności w wychowaniu, która ma pomóc odkryć i utrwalić sens życia.
Zenon Baranowski
"Nasz Dziennik" 2005-01-24
Autor: ab