Przejdź do treści
Przejdź do stopki

SLD i PSL za wnioskiem PO o wotum nieufności wobec Giertycha

Treść

SLD i PSL zapowiedziały w piątek w Sejmie poparcie dla wniosku PO o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra edukacji Romana Giertycha. Przeciwna odwołaniu ministra jest koalicja rządowa.

Głównymi argumentami wnioskodawców za odwołaniem Giertycha z funkcji ministra edukacji jest zmiana kryteriów uznania, czy egzamin maturalny jest zdany czy nie, nazywana amnestią maturalną. Krytykowane jest także m.in. odstąpienie od wprowadzenia dla pięciolatków obowiązkowego wychowania przedszkolnego, czyli tzw. zerówek.

Roman Giertych nie wprowadzi porządku w szkole, bo sam ją niszczy - mówiła Krystyna Szumilas (PO) uzasadniając wniosek. Podkreśliła, że to jedyny minister przeciwko, któremu protestują studenci, uczniowie i rodzice, ten zaś nie podejmuje dialogu z nimi.

Zwróciła uwagę, że po raz pierwszy też jest ministrem edukacji ktoś kto chce być przede wszystkim politykiem, reprezentować siebie i swoją partię. Posłanka zarzuciła Giertychowi brak z doświadczenia i wiedzy merytorycznej oraz, to, że nie przedstawił programu naprawy jakości uczenia w szkołach i wyrównywania szans edukacyjnych. "Nie słyszałam ani jednego słowa na ten temat" - mówiła Szumilas. Dodała, że zamiast tego słychać tylko hasła.

Artur Ostrowski (SLD) odnosząc się do ogłoszonego przez Giertycha hasła 4P (prestiż, porządek, patriotyzm i prawda - PAP), powiedział że jego zdaniem - oznacza on: partyjniactwo, populizm, prostactwo i partactwo. Ostrowski tak jak Szumilas stwierdził, że "pierwszym nauczycielem w kraju" nie może też być osoba, która obraża pamięć Jacka Kuronia.

Tadeusz Sławecki (PSL) przyznał, że choć pod wnioskiem o wotum nie ma podpisów ludowców, ale sytuacja dojrzała do poważnego ostrzeżenia dla ministra.

Według Kazimierza Moskala (PiS) i Stanisława Łyżwińskiego (Samoobrona), wniosek o wotum nieufności wobec Giertycha nie jest oparty o uzasadnienie merytoryczne.

Moskal odnosząc się do podpisanej w piątek przez Giertycha nowelizacji rozporządzenia, wprowadzającej m.in. amnestię maturalną, dziwił się także dlaczego ten pomysł Giertycha jest krytykowany. Jego zdaniem, tymczasem decyzje rządu Leszka Millera dotyczące m.in. przesunięcia o 3 lata wprowadzenia nowych matur, nie były traktowane jako szkodliwe.

Marek Kotlinowski (LPR) uważa zaś, że posłowie opozycji chcą odwołać ministra edukacji Romana Giertycha ponieważ boją się jego sukcesów.

Podczas debaty Giertych mówił, że jego misją jest przywrócenie elementarnego ładu w szkole. Uważa on, że właśnie to nie podoba się lewicy, dlatego chce jego odejścia.

"Na taki system oświaty, w którym będzie panowało hasło +róbta, co chceta+, gdzie będzie anarchia, gdzie będzie brak jakiejkolwiek dyscypliny - na taką szkołę nie ma zgody!" - oświadczył Giertych.

Jego zdaniem, "lata eksperymentów dokonywanych na polskiej szkole przez lewicę sprawiły, że w dużej części polskiego szkolnictwa mamy anarchię, brak jakiejkolwiek elementarnej dyscypliny, brak szacunku dla nauczycieli, brak autorytetu".

Przeciw pozbawieniu Giertycha funkcji ministra edukacji opowiedział się premier Jarosław Kaczyński. Występując w Sejmie premier zaznaczył, że polskiej oświacie potrzebne są zmiany, które wprowadzić może człowiek "zdeterminowany i energiczny, człowiek który ma pewną ideę".

"Minister Giertych, niezależnie od wszystkich - powiedzmy sobie - skrajności owych idei, niekiedy prezentowanych publicznie, taką ideę ma i na takich ludzi dziś trzeba stawiać" - oświadczył premier.

Według J. Kaczyńskiego, polska oświata wymaga "bardzo daleko idącego uporządkowania" i to zarówno w sferze oddziaływań wychowawczych, jak i w sferze organizacyjnej. "W Polsce są dobre szkoły, jest dobra młodzież, są dobrzy nauczyciele i dobrzy dyrektorzy szkół. Ale w Polsce zdarzają się i takie przypadki, w których uczniowie biją nauczycieli i obawiam się, że nie są to przypadki tak zupełnie odosobnione" - podkreślił premier. Według premiera, Giertych zaproponował różne sposoby walki z negatywnymi zjawiskami w szkole.
(PAP)

"Gazeta Prawna" 2006-09-08

Autor: wa