Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Śladami wielkiej wojny

Treść

W tym roku przypada 90. rocznica jednej z najważniejszych bitew I wojny światowej, stoczonej na froncie rozciągającym się od Tarnowa do Gorlic na początku maja 1915 roku. Stała się ona okazją do stworzenia wystawy "Wielka Wojna. Tarnów - Gorlice 1915", prezentowanej w Muzeum Okręgowym w Tarnowie. Ekspozycja cieszy się dużym zainteresowaniem zwiedzających.
Na wystawie zgromadzono kilkaset eksponatów z różnych polskich muzeów oraz ze zbiorów prywatnych. Młody historyk Janusz Kozioł, będący komisarzem wystawy, pokazał powszechność tej wojny, pierwszej w dziejach świata, która ogarnęła niemal cały kontynent i pochłonęła miliony istnień. Wojny, w której do zabijania wykorzystano najnowsze osiągnięcia techniki i najlepsze technologie.
Autorzy wystawy największy nacisk położyli na jej walory edukacyjne, dlatego do współpracy zaprosili doświadczonego artystę plastyka Włodzimierza Depukata, aby zadbał o wizualne tło dla historycznych realiów. Na salach wystawowych pojawiły się tak charakterystyczne dla wojny pozycyjnej okopy, ale także cała wojskowa otoczka cesarskiej armii. Można obejrzeć broń palną, broń białą krótką i długą oraz żołnierskie mundury z czasów I wojny światowej. - Teraz to już eksponaty, ale nie powinniśmy zapominać, że tymi właśnie przedmiotami posługiwano się w czasie konfliktu zbrojnego dla zabijania ludzi - mówi Janusz Kozioł.
Ważną część wystawy stanowią eksponaty przypominające wojenne losy Tarnowa, który od 10 listopada 1914 roku do 6 maja 1915 roku był okupowany przez wojska rosyjskie. Tę historię można znaleźć na wielu fotografiach wystawionych w jednej z sal.
Z powodu dużego zainteresowania wystawą tarnowskie Muzeum Okręgowe wprowadziło "Dni rodzinne w muzeum", czyli bezpłatne zwiedzanie dla rodziców z dziećmi, które odbywa się w każdą niedzielę w godz. 10.00-14.00.
W 1915 roku skoncentrowane siły wojsk austro-węgierskich i niemieckich wyparły wojska rosyjskie przez wiele miesięcy okupujące sporą część Galicji. Ta ofensywa, jak większość bitew wielkiej wojny, pochłonęła wiele ofiar, po których w górzystym terenie pozostały setki cmentarzy wojennych. Ekspozycja prezentowana w Tarnowie pokazuje zarówno polityczne, jak i militarne tło tej potwornej wojny, która odmieniła oblicze Europy, zaś Polsce przyniosła niepodległość.
Ekspozycja potrwa do końca grudnia.
Sebastian Fołta, Tarnów

"Nasz Dziennik" 2005-05-19

Autor: ab