Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Śladami Jana Pawła Wielkiego

Treść

Tłumy zwiedzających pojawiły się w siedzibie Starostwa Powiatowego w Opatowie na otwarciu wystawy "Ziemia Opatowska w hołdzie Janowi Pawłowi Wielkiemu" z okazji VI Dnia Papieskiego. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął ks. bp prof. dr hab. Andrzej Dzięga, ordynariusz sandomierski.

Wystawa składa się z trzech części. Pierwsza z nich, zatytułowana "Papież Misjonarz", przygotowana została przez Pallotyński Sekretariat Misyjny. Wprowadzeniem do tej części wystawy był referat pt. "Przestrzeń geograficzna wydarzeń biblijnych", wygłoszony przez dr. Adama Linsenbartha, dyrektora Instytutu Geodezji i Kartografii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, który odniósł się do tych miejsc Ziemi Świętej, po których pielgrzymował Jan Paweł II. "Szukałem was i teraz przyszliście do mnie" to kolejna część wystawy, przygotowana przez Wadowickie Centrum Kultury, ukazująca ostatnie chwile życia wielkiego Papieża, niezwykłą ludzką solidarność na całym świecie zjednoczoną w modlitwie za Ojca Świętego. Poruszają papieskie słowa pozdrowienia dla pielgrzymów z Wadowic, skierowane już z kliniki Gemelli - ostatnie wypowiedziane publicznie słowa po polsku, zdjęcia wyrażające ból po odejściu Jana Pawła II przedstawicieli różnych narodów i wyznań. Tej części wystawy towarzyszy albumowy katalog ze słowem wstępnym ks. kard. Stanisława Dziwisza, który przysłał na otwarcie wystawy w Opatowie okolicznościowy list.
Ostatnią część opatowskiej wystawy, przygotowanej przez Honorowy Komitet Jubileuszu 800-lecia Kapituły Kolegiackiej w Opatowie, stanowią "Wydawnictwa i pamiątki Pontyfikatu Papieża Jana Pawła II", albumy, książki, medale oraz znaczki, kartki okolicznościowe, wydane przez Pocztę Polską dla upamiętnienia wydarzenia z udziałem Jana Pawła Wielkiego. Wśród eksponatów znalazły się pamiątki z osobistych kontaktów i spotkań z Ojcem Świętym ks. bp. Mariana Zimałka z Sandomierza, jak również ks. Andrzeja Rusaka, ks. dr. Jacka Uliasza oraz śp. ks. Stanisława Michalskiego, osobistego spowiednika Jana Pawła II, który pochodził z diecezji sandomierskiej, a ponadto pamiątki innych mieszkańców ziemi opatowskiej i sandomierskiej.
Nawiązując do słów pieśni "Barka", którą wykonała góralska kapela Janusza Pilnego z Leśnicy, ks. bp Andrzej Dzięga zwrócił się do zwiedzających wystawę, aby wzięli również do siebie słowa: "Twoje usta dziś wyrzekły me imię", idąc zaś śladami Ojca Świętego, dążyli do takiej jak On wielkiej więzi z Bogiem.
Wystawa będzie czynna do 12 listopada br.
Alicja Trześniowska

"Nasz Dziennik" 2006-10-17

Autor: wa

Tagi: ziemia opatowska w hołdzie janowi pawłowi II; andrzej dzięga; jan paweł II