Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Skutki bankructwa ponoszą obywatele?

Treść

Cypryjski parlament ma dzisiaj wieczorem zadecydować o przyjęciu lub odrzuceniu ustawy o opodatkowaniu depozytów bankowych. Niemiecka prasa komentuje potrzebę cięć finansowych z prywatnych kont Cypryjczyków.

Wprowadzenie jednorazowego podatku od depozytów bankowych jest jednym z warunków otrzymania przez Cypr zagranicznej pomocy finansowej w kwocie 10 mld euro, niezbędnej dla uratowania państwa przed niewypłacalnością.

„Münchner Merkur” podkreśla, że jeśli państwo bankrutuje, „skutki dotykają wszystkich obywateli”. Jako podatnicy płacą za to utratą pracy, a jako drobni „ciułacze” utratą zgromadzonych oszczędności – informuje portal Deutsche Welle.

Według „Frankfurter Rundschau”, „niewykluczone, że pomysł wprowadzenia przymusowej daniny od zgromadzonych oszczędności był dobry, bo miał na celu bardziej sprawiedliwe rozłożenie ciężarów cypryjskiego kryzysu, ale mimo to decyzja unijnych ministrów finansów zasługuje na miano nieprzemyślanej i nieodpowiedzialnej. Podważa ona bowiem zasadę, że wkłady oszczędnościowe do wysokości stu tysięcy euro są bezpieczne”.

Tego samego zdania jest stołeczna „Die Welt”: „Jeśli pomysłodawcy wprowadzenia tej daniny naprawdę wierzyli, że uda im się załagodzić fatalne wrażenie, jakie musiała ona wywołać wśród cypryjskich obywateli, to zgrzeszyli oni bezprzykładną naiwnością. Zbyt długa jest bowiem lista obietnic dotyczących walki z kryzysem w strefie euro i ratowania wspólnej waluty europejskiej, które przy tej okazji podważono i złamano. Szczególnie ryzykowne było sięganie do kieszeni osób prywatnych, zamiast obciążyć skutkami kryzysu banki i wielkich udziałowców”.

Nasz Dziennik Wtorek, 19 marca 2013

Autor: jc