Skarby z Odessy
Treść
"Skarby znad Morza Czarnego. Złoto, rzeźba, ceramika z Muzeum Archeologicznego w Odessie" - to nowa propozycja wystawiennicza Muzeum Narodowego w Krakowie. Ekspozycja prezentuje m.in. unikatowe dzieła sztuki złotniczej i jubilerskiej ze skarbca odeskiego muzeum.
Najstarsze eksponaty to malowana ceramika, a także miniaturowe figurki zwierząt i ludzi z epoki miedzi oraz wczesnego brązu (V-III tysiąclecie przed n.Chr.). Na wystawie zobaczymy pochodzące z różnych epok dzieła: biżuterię, naczynia, elementy stroju, uprzęży końskiej, broni, przedmioty ze szlachetnych kruszców, m.in. rzadkie, piękne stare monety. Wśród numizmatów zdecydowaną większość stanowią monety elektronowe, bite w małoazjatyckiej mennicy Kyzikos. Drugą niezwykle interesującą grupę tworzą monety bite w mennicach północnych wybrzeży Morza Czarnego - Olbii, Pantikapajonu i Chersonezu. Dużą atrakcją są zabytki scytyjskie i sarmackie wydobyte przez archeologów z kurhanów licznych na terenie południowej Ukrainy. Publiczność ma możliwość podziwiania zabytków ze szkła, gipsu i brązu.
Centralnym miejscem ekspozycji jest "skarbiec". Zgromadzono w nim przedmioty ze złota, srebra i bursztynu, zarówno pochodzenia greckiego, jak też rzymskiego, scytyjskiego, sarmackiego, gockiego oraz słowiańskiego.
Na wystawie podziwiać można ponad pięćset najcenniejszych obiektów ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Odessie, jednej z najstarszych instytucji muzealnych w tej części Europy. Założone przed przeszło 180 laty, zgromadziło najwspanialsze zabytki z terenów licznych prehistorycznych i starożytnych osad i cmentarzysk położonych u północnych wybrzeży Morza Czarnego, a także z niemal całego obszaru antycznej cywilizacji śródziemnomorskiej - z Grecji, Italii czy Cypru. Warto podkreślić, że obiekty eksponowane w Krakowie opuściły Ukrainę po raz pierwszy od rozpadu Związku Sowieckiego. Ekspozycji towarzyszy bogata oferta edukacyjna skierowana zarówno do dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Jej celem jest przybliżenie prezentowanych zabytków, a także kultury i sztuki rejonu Morza Czarnego.
Wystawa w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie potrwa do 4 czerwca.
MB
"Nasz Dziennik" 2006-03-23
Autor: ab