Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Skarby włocławskiej katedry

Treść

"Skarby Katedry" - tak zatytułowana została wystawa otwarta z okazji jubileuszu 100. rocznicy nadania katedrze włocławskiej tytułu bazyliki mniejszej. Można ją oglądać w Muzeum Diecezjalnym we Włocławku.

Wystawa prezentuje zasoby skarbca bazyliki katedralnej we Włocławku. Stanowią one jeden z najcenniejszych zespołów zabytkowego złotnictwa w Polsce. Wiele z przedmiotów do dziś służy przy liturgicznych celebracjach szczególnych okazji. Pamiętają one ważne wydarzenia dotyczące konkretnych faktów i osób związanych z włocławskim biskupstwem. Najstarsze zabytki znajdują się często w zbiorach innych muzeów, np. czara włocławska z X w. i relikwiarz włocławski ufundowany prawdopodobnie ok. 1140 r. przez Salomeę, żonę Bolesława Krzywoustego dla pierwszej katedry włocławskiej, które można podziwiać w Muzeum Narodowym w Krakowie. Wielokrotnie z istniejących wyrobów ze złota wytwarzano inne przedmioty. Jako przykład może służyć szczerozłota monstrancja fundowana w 1658 r. przez ks. bp. Macieja Łubieńskiego, który uzyskał na ten cel kielich ks. bp. Jana Karnkowskiego sprzed 1557 roku. Niestety, wiele cennych zabytków związanych z włocławską katedrą zostało zagrabionych podczas wojen szwedzkich czy II wojny światowej.
Całość obecnych zbiorów, jak informuje Piotr Nowakowski z Muzeum Ziemi Kujawsko-Dobrzyńskiej we Włocławku, stanowi reprezentatywny przekrój polskiej wytwórczości złotniczej od czasów gotyku. Pochodzą one głównie z Torunia i Gdańska, ale także Krakowa i Poznania. Z zagranicznych argentaliów można podziwiać renesansowe i barokowe wyroby pochodzące z Augsburga czy Rzymu. Wystawę przygotowali ks. Piotr Sierzchała, dyrektor Muzeum Diecezjalnego we Włocławku, i Piotr Nowakowski z Muzeum Ziemi Kujawsko-Dobrzyńskiej. Po raz pierwszy zasoby skarbca zostały zaprezentowane w 1991 r. dla uczczenia wizyty Papieża Jana Pawła II we Włocławku.
Katarzyna Cegielska
"Nasz Dziennik" 2007-11-02

Autor: wa