Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Skarby wieków średnich

Treść

Od jutra do 31 marca 2008 roku w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie prezentowana będzie wystawa zatytułowana "Skarby wieków średnich". Ukazuje ona najpiękniejszą biżuterię wczesnośredniowieczną pochodzącą z kolekcji tego muzeum.

- Zabytki przedstawiają różne style zdobnicze i typy ozdób używanych w wiekach średnich. Wśród nich znajdują się okazy wykonane nieskomplikowanymi technikami oraz takie, których produkcja wymagała zaawansowanych umiejętności. Niejednokrotnie są to unikalne, jednostkowe wyroby o ogromnej wartości artystycznej i poznawczej, odznaczające się bogactwem kształtów i różnorodnością motywów zdobniczych - podkreśla Magdalena Ruszkowska, komisarz wystawy.
Na ekspozycji będzie można zobaczyć misternie zdobione zausznice oraz bardzo popularne w wiekach średnich kabłączki skroniowe, które kobiety mocowały do nakryć głowy. Poza tym na uwagę zasługują różne rodzaje pierścionków, bransolet i naszyjników, kolie złożone z paciorków wyrabianych z metali kolorowych, szkła i bursztynu, a także kamieni półszlachetnych - kryształów górskich, krwawników, agatów, opali czy ametystów. - Wystawa podzielona została na kategorie wyodrębnione ze względu na rodzaj i sposób użytkowania ozdób. We wczesnym średniowieczu, podobnie jak współcześnie, biżuterią zdobiono głowy, szyje i ręce, a do jej wyrobu używano brązu, srebra, szkła, a sporadycznie także złota, kamieni półszlachetnych czy bursztynu. Na ekspozycji osobne miejsce poświęcone jest doskonale zachowanym ozdobom, które wchodziły w skład skarbu odkrytego w miejscowości Borucin. Są wśród nich między innymi: masywny łańcuch o zakończeniach uformowanych w stylizowane zwierzęce główki oraz bogato dekorowana kaptorga - rodzaj wieszanego na szyi pojemnika składającego się z pudełka i wieczka - dodaje Ruszkowska. Asortyment biżuterii uzupełniają bardzo ozdobne sprzączki do pasów oraz zapinki, które pełniły funkcję agraf i służyły do spinania okryć wierzchnich.
Jak informuje komisarz wystawy, ozdoby pochodzą z archeologicznych odkryć dokonanych w ciągu ostatniego stulecia na cmentarzyskach, grodziskach i w skarbach. Reprezentują stylistykę typową dla złotnictwa zachodnio- i wschodniosłowiańskiego, skandynawskiego i bałtyjskiego. Zostały znalezione w różnych regionach środkowej i wschodniej Europy - w Polsce, na Ukrainie i Białorusi, na terenach zasiedlonych przez ludność słowiańską oraz bałtyjską.
Wystawa czynna w pn.-czw. w godz. 9.00-16.00, pt. 11.00-18.00, niedz. 10.00-16.00. Bilety w cenie: 8 zł normalny, 4 zł ulgowy.
PCz
"Nasz Dziennik" 2007-12-10

Autor: wa