Skarby Narodu na wystawie w Krakowie
Treść
Od dzisiaj w Muzeum Katedralnym im. Jana Pawła II na Wawelu można podziwiać niezwykłą wystawę "Źródła kultury duchowej Krakowa". Prezentowane zabytki dokumentują początki polskiej państwowości i chrześcijaństwa, przenikanie na nasze ziemie kultury łacińskiej Europy oraz dzieje kultury religijnej aż po kanonizację św. Stanisława w roku 1253. Po raz pierwszy pokazano m.in. Rotulus-Miracula Sancti Stanislai z 1252 roku - księgę pergaminową w rzadkiej formie zwoju zawierającą katalog cudów dokonanych za wstawiennictwem św. Stanisława.
- Rok 2007 w Krakowie upływał pod hasłem jubileuszu lokacji miasta. Kierowano do nas wiele próśb o wypożyczenie obiektów, te jednak są zbyt cenne, by je wyprowadzić poza wzgórze wawelskie. Zrodziła się myśl zorganizowania wielkiej wystawy najcenniejszych obiektów od wieku ósmego do roku kanonizacji św. Stanisława - mówi ks. dr hab. Grzegorz Ryś, współorganizator przedsięwzięcia.
Na ekspozycji podziwiać można najstarszą księgę w Polsce - Praedicationes, napisaną przed rokiem 800, czy infułę św. Stanisława - jeden z najcenniejszych pod względem kultowym, historycznym i artystycznym zabytek średniowieczny w Polsce. Wśród tych największej wagi są m. in.: włócznia św. Maurycego ofiarowana w 1000 roku Bolesławowi Chrobremu przez Ottona III na zjeździe gnieźnieńskim; krzyż z diademów książęcych ofiarowanych wedle tradycji przez św. Kingę katedrze wawelskiej; kodeks św. Emmerama, jeden z tzw. złotych kodeksów cesarskich. W sumie na wystawie pokazano 62 obiekty.
Zgromadzono "zabytki z najwyższej półki" - zaznacza ks. prof. Jacek Urban, dyrektor Archiwum i Biblioteki Krakowskiej Kapituły Katedralnej.
Archiwalia oraz wybitne dzieła sztuki sakralnej pochodzą w 80 procentach ze zbiorów: Skarbca Katedry Wawelskiej oraz Archiwum Kapituły Metropolitalnej na Wawelu. Pozostałe wypożyczono z Zamku Królewskiego na Wawelu, z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Luborzycy, z klasztoru Ojców Cystersów w Mogile, archiwum Sióstr Klarysek z kościoła św. Andrzeja w Krakowie, Domu Jana Matejki - Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie.
W toku przygotowania wystawy wszystkie eksponowane na niej zabytki zostały poddane zabiegom konserwatorskim, a niektóre z nich pełnej konserwacji. Ekspozycja będzie czynna do 6 grudnia, od poniedziałku do soboty w godz. 9.00-16.00.
Wczorajszy uroczysty wernisaż poprzedziła sesja naukowa, pod tym samym tytułem co wystawa, w Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie.
Małgorzata Bochenek, Kraków
"Nasz Dziennik" 2007-11-07
Autor: wa