Przejdź do treści
Przejdź do stopki

"Skarby klasztorów franciszkańskich"

Treść

W Muzeum Historycznym na sanockim zamku została otwarta nowa wystawa "Skarby klasztorów franciszkańskich. Kraków - Przemyśl - Sanok". Wiele eksponatów po raz pierwszy pokazano publicznie, ponieważ na co dzień franciszkanie przechowują je w klasztornych skarbcach. Ekspozycję zorganizowano z okazji obchodzonej w tym roku 630. rocznicy pobytu franciszkanów w Sanoku.

Jak podkreśla Wiesław Banach, ku rator wystawy i dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku, ekspozycja jest wydarzeniem historycznym, zgromadzono bowiem na niej eksponaty na co dzień niedostępne dla zwiedzających, ponieważ znajdują się w klasztorach. Nawiązując do tytułu wystawy, zaznaczył, że zgromadzone eksponaty, pochodzące z trzech klasztorów franciszkańskich: z Krakowa, Przemyśla i Sanoka, są wręcz bezcennymi skarbami, o wyjątkowym znaczeniu dla sztuki i historii. Są one świadectwem troski zakonników o dzieła kultury, wyrażają szacunek i najwyższą cześć wobec Boga. Najcenniejsze i szczególnie warte obejrzenia są eksponaty gotyckie, tym bardziej że dzieła sztuki z tego okresu w Sanoku się nie zachowały.
Ojciec Stanisław Glista OFMConv., przełożony klasztoru franciszkanów w Sanoku, zwrócił uwagę na fakt, że eksponaty wyrażają charyzmat i duchowość franciszkańską. Jej centrum stanowią Chrystus, Eucharystia i Najświętsza Maryja Panna. Najcenniejsze z nich pochodzą z Krakowa, są to: późnogotycki obraz Matki Bożej Smętnej Dobrodziejki Krakowa (ok. 1540 r.), obraz epitafijny Chrystusa (pocz. XVI w.), tryptyk Świętej Rodziny (I poł. XVI w.), figura Chrystusa Zmartwychwstałego (pocz. XVI w.) i kielich mszalny (pocz. XVI w.).
Organizatorzy, Muzeum Historyczne i klasztor Franciszkanów w Sanoku, wydali specjalny, bogato ilustrowany katalog, który szczegółowo prezentuje i omawia eksponaty. Wystawa znajduje się w piwnicach sanockiego zamku, jest czynna do 7 października br., w poniedziałki od godz. 8.00 do 10.00, w pozostałe dni tygodnia od 9.00 do 17.00. Wstęp bezpłatny.
o. Witold Pobiedziński OFMConv.
"Nasz Dziennik" 2007-09-21

Autor: wa