Skarbiec Pamięci Narodu
Treść
Od 3 maja na Jasnej Górze, w Bastionie św. Rocha, dostępna jest nowa ekspozycja sztuki wotywnej. Na wystawie "Bogurodzica. Splendor Rzeczypospolitej Obojga Narodów" zgromadzono prawie 500 eksponatów. W jej centrum umieszczono buławy, insygnia władzy polskich hetmanów. Jest to pierwsza część stałej wystawy Skarbca Pamięci Narodu.
Na wystawie zobaczyć można wielkiej rangi dla naszego narodowego dziedzictwa zabytki: szablę należącą, według tradycji, do króla Stefana Batorego oraz szablę hetmana Stanisława Żółkiewskiego. Wyeksponowano buławy z XVII i XVIII wieku, które przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej złożyli jako wota polscy hetmani.
Wystawa prezentuje zbiór zabytkowej broni z różnych epok, cenne wyroby orientalne, m.in.: tkaniny, ścianki namiotów, tarczę wykonaną ze skorupy żółwia czy kolczugę opatrzoną znakiem zbrojowni sułtańskiej w Stambule. Na ekspozycję składają się także dzieła rzemiosła artystycznego, malarstwa, rzeźby, naczynia liturgiczne, tkaniny obiciowe, które możemy podziwiać po gruntownej konserwacji.
Wota składane na przestrzeni wieków przez pielgrzymów dla Pani Jasnogórskiej dotąd gromadzono przede wszystkim w Skarbcu i Muzeum 600-lecia. - W ostatnich latach wygospodarowano nowe miejsce, pozwalające na eksponowanie dalszych zabytków ze zbiorów sanktuarium. Jest nim wnętrze Bastionu św. Rocha. Stanowiło ono część składową twierdzy jasnogórskiej, wzniesionej w latach 1624-1639 i rozbudowanej po 1674 roku. Bastion ten był od 1991 roku systematycznie konserwowany, co doprowadziło do odsłonięcia oryginalnych murów pamiętających sławne oblężenie szwedzkie Jasnej Góry w czasie potopu w 1655 roku - informuje o. Stanisław Tomoń OSPPE, rzecznik prasowy Jasnej Góry.
Od 3 maja br. wnętrza bastionu określane są jako Skarbiec Pamięci Narodu.
Komisarzem wystawy jest o. dr Jan Golonka OSPPE, kurator Zbiorów Sztuki Wotywnej Jasnej Góry, który jest także jednym z jej autorów. Pozostali autorzy to Marek Soczyk oraz Jerzy Żmudziński z jasnogórskiej Fundacji "Pro Patria - Bastion św. Rocha".
MB
żródło: "Nasz Dziennik" 2006-05-06
Autor: mj