Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Skarb Państwa przejmie Fundusz

Treść

Na początku przyszłego roku Ministerstwo Skarbu Państwa będzie mogło wreszcie rozdysponować majątek pozostały po Funduszu Wczasów Pracowniczych. Projekt ustawy w sprawie przejęcia przez Skarb Państwa majątku FWP resort skarbu skierował do konsultacji społecznych i międzyresortowych. Z przeprowadzonej przed trzema laty przez NIK kontroli wynikało, że faktyczną kontrolę nad majątkiem Funduszu przejęła grupa prywatnych osób związanych z Ogólnopolskim Porozumieniem Związków Zawodowych (OPZZ).

Celem przygotowanych przez Ministerstwo Skarbu Państwa uregulowań jest zrealizowanie postulatu sprawiedliwości społecznej oraz uregulowanie statusu prawnego Funduszu Wczasów Pracowniczych. - Mamy nadzieję, że uda się Sejmowi uchwalić ustawę przed sejmowymi wakacjami. Po około trzech miesiącach inwentaryzacji majątku będziemy mogli przystąpić do jego podziału pomiędzy organizacje związkowe. Stanie się to najprawdopodobniej na początku przyszłego roku - tłumaczył wiceminister skarbu Paweł Szałamacha. To, co zostało po majątku Funduszu, ma być podzielone pomiędzy trzy organizacje związkowe: Forum Związków Zawodowych, NSZZ "Solidarność" oraz OPZZ, którego działacze w przeszłości próbowali uwłaszczyć się na majątku FWP. Jak wyjaśniał Szałamacha, proporcje podziału ustali rząd po zasięgnięciu opinii związków zawodowych.
O uwłaszczaniu się postkomunistycznej nomenklatury na majątku Funduszu Wczasów Pracowniczych pisaliśmy już pod koniec 2004 roku. Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła wtedy szereg zaniedbań kolejnych ministrów Skarbu Państwa, którzy bezczynnie przyglądali się, jak grupa prywatnych osób przejmuje państwowy majątek.
Pod koniec lat 80. Fundusz Wczasów Pracowniczych na podstawie ustawy o FWP z 1988 r. został przekształcony w jednostkę organizacyjną ogólnokrajowej organizacji międzyzwiązkowej. Po stanie wojennym jedyną taką legalnie działającą organizacją było OPZZ. Związek nie nabył jednak wtedy prawa własności tego majątku. W 1997 r. majątek Funduszu został wniesiony do powołanej przez OPZZ spółki pod nazwą Fundusz Wczasów Pracowniczych sp. z o.o. Manewr ten odbył się zgodnie z obowiązującymi wtedy przepisami. W 1998 r. przepisy, które pozwalały na taką operację, Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z Konstytucją. Po uprawomocnieniu się wyroku TK, na początku 1999 r. Senat podjął uchwałę o wniesieniu do Sejmu projektu ustawy regulującej status majątku Funduszu. Na tym jednak ówczesne działania legislacyjne się zakończyły, a ustawa nie ujrzała światła dziennego. W 2001 r. udziały w spółce FWP sp. z o. o. zostały w formie darowizny przekazane utworzonej przez OPZZ fundacji Porozumienie, w której władzach zasiadali działacze tego związku. Pozwoliło to na faktyczne przejęcie przez nich kontroli nad majątkiem Funduszu.
W 1997 r. majątek FWP, w skład którego wchodziły m.in. grunty i ośrodki wczasowe, szacowano na ponad 100 mln złotych. Ile jednak z niego zostało, trudno bez inwentaryzacji stwierdzić. Jak zaznaczył Szałamacha, tajemnicą poliszynela jest, że w przeszłości majątek ten był sprzedawany przez spółkę, która go przejęła, często po bardzo korzystnych dla nabywców cenach.
AKW

"Nasz Dziennik" 2007-03-28

Autor: ab