Siedziba godna władców
Treść
W Muzeum Podlaskim w Białymstoku czynna jest wystawa pt. "Wyspa władców". Eksponaty pokazywane na niej dowodzą, iż mieszkańcy siedziby Mieszka I, a później Bolesława Chrobrego na Ostrowie Lednickim byli ludźmi światłymi, religijnymi i zamożnymi.
Najciekawszym, a zarazem najmniejszym eksponatem na wystawie jest chyba złota nić, która zdobiła niegdyś ubiór któregoś ze znaczniejszych mieszkańców pierwszej piastowskiej siedziby. Prezentowane symbole chrześcijańskie znalezione na Ostrowie Lednickim świadczą natomiast o tym, iż w najważniejszej siedzibie Mieszka I wiara chrześcijańska była żywa. Wśród przedmiotów sakralnych najcenniejsze są części najstarszego w Polsce relikwiarza. Pochodzący z niego maleńki pozłacany krzyżyk to prawdziwy majstersztyk. Znawcy twierdzą, że zdobił on staurotekę, tj. relikwiarz do deponowania wyjątkowej relikwii - Drzewa Krzyża Świętego. Był to najcenniejszy i jedyny tego typu relikwiarz z II połowy X wieku. Nie wiadomo, jak trafił on do siedziby pierwszych władców Polski, wiadomo jednak, że relikwie Drzewa Krzyża Świętego mogli posiadać tylko najznamienitsi władcy.
Na wystawie są również liczące około tysiąca lat ozdoby, takie jak zausznice, koraliki czy zapinki. Były one wykonane w odległych krajach, a więc na Ostrów docierali zagraniczni kupcy. Pozostało też po nich kilka wag i odważników. Sporo również jest na wystawie militariów, takich jak topory, groty czy włócznie. Ich misterne wykonanie dowodzi zamożności tych, którzy je posiadali. Natomiast szczątki narzędzi rolniczych świadczą o tym, iż na wyspie prowadzono gospodarkę rolną. Ciekawe są fragmenty dębowej łodzi, której czas wykonania określa się na rok 966, rok zasadniczo ważny w historii Polski.
Archeologiczna wystawa w białostockim Muzeum Podlaskim prezentuje przedmioty, jakie znaleziono podczas prac prowadzonych na Ostrowie Lednickim znajdującym się niedaleko Poznania. Pokazywaną na ekspozycji złotą nić znaleziono tam stosunkowo niedawno, w roku 2001. Chociaż znalezisk tych nie jest wiele, to jednak wyraźnie świadczą one o potędze i bogactwie rezydencji pierwszego władcy Polan Mieszka I. Eksponaty wydobyto zarówno z ziemi, jak i z jeziora okalającego wyspę. Liczą one sobie 9-10 wieków. Równie ciekawe jak eksponaty są prezentowane na wystawie fotografie, makiety i rzuty komputerowe, które oglądającemu pomagają wyobrazić sobie, jak wyglądała rezydencja pierwszych Piastów. Niestety, do naszych czasów niewiele z niej pozostało. Pewne jest, że w jej skład wchodziły wspaniały zamek i kościół.
Adam Białous, Białystok
"Nasz Dziennik" 2007-12-19
Autor: wa