Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Serce mówi do serca

Treść

"Serce mówi do serca" - to hasło zbliżającej się podróży apostolskiej Ojca Świętego do Wielkiej Brytanii. Było ono zawołaniem umieszczonym w herbie Sługi Bożego księdza kardynała Johna Henry'ego Newmana, którego Benedykt XVI beatyfikuje w ostatnim dniu swej wizyty w tym kraju. Po potwierdzeniu przez Watykan szczegółowego, godzinowego programu pielgrzymki, przygotowania do niej wkroczyły w ostatnią fazę.
Autorem zwrotu "Cor ad cor loquitur" jest św. Franciszek Salezy, którego John Henry Newman otaczał szczególną czcią. Umieścił hasło świętego w swoim herbie, gdy w 1879 roku Papież Leon XIII mianował go kardynałem. Jak podkreślono na oficjalnej stronie internetowej papieskiej wizyty w Wielkiej Brytanii, Sługa Boży ks. kard. Newman był przekonany, że prawda pochodzi z centrum człowieka, czyli z serca. Stąd prawdziwa komunikacja międzyludzka jest możliwa bardziej na poziomie serca niż słów. "Chrystus mówi do nas ze swego Serca, Kościół zaś nie ma innego serca, jak tylko Serce Chrystusa". Hasło "Serce mówi do serca" zwraca uwagę na duchowy wymiar wizyty i zachęca do otwarcia się na papieskie przesłanie, które skieruje do mieszkańców Wielkiej Brytanii.
- Papieska pielgrzymka na pewno przyczyni się do pozytywnego zaprezentowania samego chrześcijaństwa, jak i Kościoła katolickiego - stwierdził o. Federico Lombardi SI. W wypowiedzi dla Radia Watykańskiego rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej zaznaczył, że może ona też "pomóc w odkryciu i docenieniu fundamentalnego wkładu wiary w życie społeczeństwa". - Warto pokazać, że jest to dar dla całej społeczności, bogactwo oferowane zarówno na płaszczyźnie duchowej, jak i zaangażowanie w edukację, służbę zdrowia czy w dzieła miłosierdzia. To jest coś bardzo ważnego. Miejmy nadzieję, że papieska podróż pozwoli odkryć tę stronę Kościoła katolickiego i wiary chrześcijańskiej, w społeczeństwie, które pewno nie do końca jest tego świadome - podkreślił o. Lombardi.
Rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej wskazał również na wymiar ekumeniczny wizyty Ojca Świętego w Wielkiej Brytanii. Przypomniał, że toczy się tam dyskusja na temat tożsamości Kościoła anglikańskiego, co przekłada się na relacje anglikańsko-katolickie.
Oficjalny program papieskiej podróży do Wielkiej Brytanii, która odbędzie się w dniach od 16 do 19 września br., w Watykanie ogłoszono w minioną środę. Benedykt XVI rozpocznie wizytę od szkockiego Edynburga, gdzie spotka się z brytyjską rodziną królewską. Po południu odprawi Eucharystię w Glasgow. Jeszcze tego samego dnia wieczorem przybędzie do Londynu. Głównym punktem papieskiej wizyty będzie beatyfikacja ks. kard. Johna Henry'ego Newmana w niedzielę, 19 września, w Birmingham. Znaczące, choć może przez media mniej zauważane, będzie spotkanie Ojca Świętego z osobami starszymi i chorymi w domu rekolekcyjnym św. Piotra w Londynie. Jak podkreśla koordynator papieskiej pielgrzymki ks. Andrew Summersgill, będzie to okazja do podkreślenia, jaką wagę Kościół przywiązuje do poszanowania życia od początku do naturalnego końca i jak ważne miejsce zajmuje to w nauczaniu i posłudze Ojca Świętego.
Sebastian Karczewski
Nasz Dziennik 2010-08-20

Autor: jc