Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Serca bijące wspólnym rytmem

Treść

Po raz XIII Rodzina Radia Maryja z Kanady i Stanów Zjednoczonych pielgrzymowała do duchowej stolicy Polonii w Doylestown w Pensylwanii. Mszy Świętej przewodniczył ks. bp Andrzej Suski, pasterz Kościoła toruńskiego. Na uroczystość do Amerykańskiej Częstochowy przybyli słuchacze z wielu nawet najodleglejszych miejsc kontynentu. Wśród nich znalazł się także Tomasz Adamek, bokserski mistrz świata. Z Polski do Doylestown przybyli o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja, oraz o. Piotr Chyła, wikariusz przełożonego Warszawskiej Prowincji Redemptorystów, a także o. Jan Król.
Niedzielne spotkanie w sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej w Doylestown rozpoczęło się rozmową w gronie rodzinnym. Słuchacze Radia Maryja przyjechali z najodleglejszych miejsc Kanady i Stanów Zjednoczonych, m.in. z Toronto, Oakville, Baltimore, Kalifornii, Chicago, Stanford, Manville, Bostonu, Florydy, Nowego Jorku czy New Jersey.
Z daleka i z bliska
- Z Kalifornii trzeba lecieć pięć i pół godziny samolotem, a z Florydy około 3 godzin - mówił dyrektor Radia Maryja, podkreślając wysiłek, jaki włożyli pielgrzymi, by tu przybyć. W Amerykańskiej Częstochowie byli tacy, którzy przyjechali tam po raz pierwszy, jak również stali "bywalcy" modlitewnego spotkania. - Pani Marzena Ząbek z Los Angeles przyjechała do duchowej stolicy Polonii po raz pierwszy. - Reprezentujemy najmłodsze Koło Przyjaciół Radia Maryja na kontynencie amerykańskim, bo założone zaledwie pół roku temu po rekolekcjach adwentowych, które poprowadził u nas o. Piotr Dettlaff z Radia Maryja - podkreśliła pani Marzena. Z kolei pani Krystyna z Mississaugi pielgrzymuje do Doylestown od początku. Była na modlitwie Rodziny Radia Maryja w Pensylwanii po raz trzynasty. Podobnie państwo Jolanta i Andrzej Lewandowscy z Nowego Jorku. Są organizatorami pielgrzymek Rodziny Radia Maryja od 13 lat. - Co roku spotykamy tu przyjaciół, a w Radiu Maryja otrzymujemy duchową formację. Toruńska rozgłośnia to wielka moc, siła i dar z Nieba - mówiła pani Jolanta, która miała okazję lepiej poznać Radio Maryja w ciągu minionego roku, ponieważ spędziła go na dziennikarskich studiach w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
W trosce o młodych
- Już tęsknię za studentami, to bardzo dobra młodzież. Inwestujmy w nią, fundujmy jej stypendia, by mogła się uczyć - zachęcała pani Jolanta. - Marzę o tym, by Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej była darmowa - mówił o. Tadeusz Rydzyk. Wyjaśniał, że jedynym mecenasem Radia Maryja i innych dzieł przy nim powstałych jest Naród Polski. - Nie jesteśmy na niczyim pasku ani na niczyim garnuszku. Dzięki temu mamy wolność. Nikt nam nie stawia warunków, że pieniądze dostaniemy, jeśli powiemy, nagłośnimy to czy tamto - podkreślił dyrektor toruńskiej rozgłośni. Zachęcił też wszystkich, którzy mają taką możliwość, do włączenia się w mecenat nad młodzieżą studiującą w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej, poprzez fundowanie jej stypendiów. - Szukajcie takich mecenasów w świecie, bo dobrze uformowana młodzież to przyszłość Polski - zaznaczył o. dr Tadeusz Rydzyk, założyciel WSKSiM.
Na spotkaniu z Rodziną Radia Maryja był także obecny Tomasz Adamek, bokserski mistrz świata IBF i IBO. Zwrócił uwagę, że Radio Maryja jest potrzebne wszędzie, bo gdzie jest słyszalna rozgłośnia, tam jest modlitwa. - Życzę, by Radio Maryja wzrastało - mówił w niedzielę Tomasz Adamek i prosił wszystkich słuchaczy o modlitwę przed kolejną walką. - 10 września we Wrocławiu będę miał walkę życia - wyjaśniał bokser, mówiąc o planowanym pojedynku z Witalijem Kliczką.
Radio pomaga trwać w nauce apostołów
Mszy św. dziękczynnej za dar życia i pontyfikatu błogosławionego Papieża Polaka przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Andrzej Suski, ordynariusz toruński. Hierarcha zwrócił uwagę na nauczanie bł. Jana Pawła II, szczególnie to skierowane do Polaków podczas podróży apostolskich do Ojczyzny. Ksiądz biskup podkreślił troskę Papieża Polaka o środki nowej ewangelizacji. - Ojciec Święty mówił: "Ja codziennie dziękuję Panu Bogu, że w Polsce jest takie Radio, że jest Radio Maryja". I trzeba te słowa przywołać również dzisiaj, gdy nad tym Radiem i jego dziełami zawisły ciemne chmury, które muszą niepokoić wielu z nas, ludzi Kościoła - zaznaczył ksiądz biskup. Wskazał, że dzięki tej rozgłośni spełnia się każdego dnia w Polsce i daleko poza nią, na różnych kontynentach nakaz misyjny Chrystusa "Głoście ewangelię wszelkiemu stworzeniu". - Radio Maryja pomaga Kościołowi trwać we wspólnocie, którą ożywia jeden duch i jedno serce. Serca milionów ludzi biją niejako wspólnym rytmem, jednoczą się ze sobą przy odbiornikach radiowych, gdy słyszą z Torunia słowa do nich kierowane, poprzedzone przyjaznym sygnałem "Tu Radio Maryja, katolicki głos w Twoim domu". Tak rodzi się poczucie uczestnictwa w wielkiej rodzinie, jakby zamieszkałej w jednym domu, nawiązuje się tu rozmowy, dyskusje, wymienia się myśli, niekiedy prowadzi trudne rozmowy, bo czasy są trudne i przybywa problemów do rozwiązania - mówił ksiądz biskup. Dodał, że każda rozmowa, choćby niedokończona, jednoczy ludzi, pozwala lepiej się rozumieć, jest mostem łączącym ludzi. - To nie rozmowa, nawet jeśli wydobyta z obolałego serca, ale brak rozmowy, przepaść głuchego milczenia oddala człowieka od człowieka - podkreślił ksiądz biskup.
W czasie uroczystości architekt inżynier Andrzej Ryczek otrzymał odznaczenie papieskie Pro Ecclesia et Pontifice za zasługi dla Kościoła. Jest on m.in. autorem ołtarza papieskiego - Drzewa Życia, przy którym modlił się Papież Polak podczas wizyty w Toruniu, oraz projektu świątyni pw. Matki Bożej Gwiazdy Ewangelizacji i bł. Jana Pawła II w toruńskim Porcie Drzewnym w kompleksie Centrum Polonia in Tertio Millennio.
Katarzyna Cegielska
Nasz Dziennik 2011-07-05

Autor: jc