Sensacja w Koszalinie

W najciekawszych meczach 12. kolejki Era Basket Ligi Turów Zgorzelec pokonał Śląsk Wrocław, a Platinum Wisła Kraków przegrała z Anwilem Włocławek. Największą niespodziankę sprawił jednak AZS Koszalin, który wygrał ze stołeczną Polonią.
O sukcesie koszalinian zadecydowała kapitalna postawa Antawna Dobiego i przede wszystkim Jovana Zdravkovica. Serbski rozgrywający AZS-u grał jak z nut, zdobył aż 29 pkt i zaliczył 12 zbiórek. Jego kolega z drużyny dodał do tego 25 "oczek" i sensacja stała się faktem.
Długo zanosiło się na nią także pod Wawelem. Choć początek meczu należał do faworyzowanego Anwilu, trzecia - rewelacyjna w wykonaniu gospodarzy - kwarta zapowiadała wielkie emocje. Wisła objęła prowadzenie, ale na więcej jej nie było stać. W ostatniej kwarcie włocławianie zagrali tak twardo i zdecydowanie (inna sprawa, że sędziowie traktowali ich nad wyraz łagodnie), że pozwolili rywalom rzucić tylko 9 punktów. Sami zdobyli 31...
W Zgorzelcu przez 37 minut lepszy był Śląsk. Prowadził do tego pewnie i zdecydowanie. Mimo to wygrał Turów - wyraźnie! Najlepszy na parkiecie był Wojciech Szawarski (16 pkt i 9 zbiórek), w drużynie gości poniżej oczekiwań wypadli Amerykanie Michael Watson i Ryan Randle (tylko 6 pkt).
Wyśmienicie spisał się za to ich rodak z Prokomu Trefla Sopot Mark Miller. 28 punktów, stuprocentowa skuteczność rzutów za trzy (4 na 4), prawie idealna z wolnych (4 na 5) i niezła za dwa (6 na 9). To dorobek godzien uznania.
Najskuteczniejszym koszykarzem kolejki był Brandon Brown z Noteci Inowrocław, zdobywca 33 punktów.
Wyniki: Platinum Wisła Kraków - Anwil Włocławek 62:79 (18:22, 12:21, 23:5, 9:31), Astoria Bydgoszcz - Prokom Trefl Sopot 68:99 (11:26, 14:29, 26:24, 17:20), AZS Gaz Ziemny Koszalin - Polonia Warbud Warszawa 112:100 (26:30, 32:18, 26:23, 28:20), Gipsar Stal Ostrów Wlkp. - Czarni Słupsk 70:62 (18:17, 23:14, 13:21, 16:10), Noteć Inowrocław - Polpharma Starogard Gd. 80:79 (25:18, 15:11, 18:25, 22:25), Turów Zgorzelec - Deichmann Śląsk Wrocław 67:57 (16:20, 6:13, 16:12, 29:12).