Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Senatorowie za zakazem

Treść

Jeśli Senat poprze zmiany w kodeksie pracy, wówczas wejdzie w życie zakaz handlu w 12 świątecznych dni. Wydaje się to formalnością, bo ustawę przyjętą prze Sejm poparła senacka komisja rodziny, a w izbie wyższej zdecydowaną większość stanowią także zwolennicy zakazu.

Senator Ewa Tomaszewska powiedziała "Naszemu Dziennikowi", że jest to pierwszy krok we właściwym kierunku. - Nie ma żadnego powodu, aby wielkie obiekty handlowe pracowały w święta państwowe i kościelne - zaznaczyła. Dodała również, że np. we Francji i Niemczech nie ma mowy o tym, aby sklepy wielkopowierzchniowe pracowały w niedziele. Nasze przepisy, według senator Tomaszewskiej, są więc minimalne, bo dotyczą tylko 12 dni i nie obejmują niedziel. - My to akceptujemy dlatego, że był to trudny kompromis między partnerami społecznymi. Oczywiście jest niewystarczającym kompromisem - podkreśliła.
Senatorowie dyskutowali również nad ustawą o promocji zatrudnienia. Wiceminister pracy Halina Olendzka podkreśliła, iż licznie zmieniające się warunki na rynku pracy powodują konieczność wprowadzenia zmian w przepisach prawnych. Jak zaznaczyła wiceminister, w proponowanych zmianach przepisów ustawy czynione są starania, aby z jednej strony ograniczyć wydatki administracyjne i jednocześnie poszerzyć pakiet możliwości wsparcia w zakresie aktywizacji zawodowej bezrobotnych. Wśród najważniejszych zmian należy zauważyć rozszerzony katalog osób znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Są to m.in. kobiety, które nie podjęły zatrudnienia po urodzeniu dziecka, bezrobotni niemający doświadczenia zawodowego lub wykształcenia średniego, osoby bezrobotne samotnie wychowujące dziecko aż do 18. roku życia, a także osoby bezrobotne, które nie podjęły pracy po odbyciu kary pozbawienia wolności. Ponadto w projekcie zwraca się uwagę na zachowanie zasady przekazywania samorządom powiatowym pieniędzy na programy promujące zatrudnienie, łagodzenie skutków bezrobocia i aktywizację zawodową. Istotne znaczenie ma również zapis zmieniający zasadę naliczania okresu pobierania zasiłku. Według proponowanej zmiany okres ten będzie zależał od stopy bezrobocia, jaka występuje na terenie powiatu zamieszkiwanego przez bezrobotnego.
Jacek Sądej
"Nasz Dziennik" 2007-07-25

Autor: wa