Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Senat zaakceptował dwie ważne ustawy rolne

Treść

Senat przegłosował nowelizacje ustaw: o organizacji rynku mleka oraz o biokomponetach i biopaliwach ciekłych. Agencja Rynku Rolnego (ARR) ma do 15 sierpnia powiadomić rolników o karach za przekroczenie limitów produkcji mleka. Senat odrzucił poprawkę zakładającą wydłużenie tego terminu o dwa miesiące. Dzięki przyjęciu tzw. ustawy biopaliwowej rolnik bądź grupa osób prowadzących gospodarstwa rolne oraz grupy producenckie będą mogli wytwarzać 100 litrów biopaliwa na hektar użytków rolnych z przeznaczeniem na własny użytek.
Za przyjęciem nowelizacji ustawy o organizacji rynku mleka bez poprawek głosowało 76 senatorów, 2 było przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. Odrzucona poprawka miała na celu uniknięcie podwójnego rozsyłania decyzji do rolników w sprawie wysokości kar za przekroczenie limitu produkcji mleka. Operacja ta będzie kosztowała ARR ok. 500 mln zł. Według obowiązującego prawa termin dostarczenia rolnikom decyzji o wysokości kar upływa 15 sierpnia i do tego czasu ARR ma to zrobić, mimo że nie wiadomo, jak wysokie będą te kary. Polska czeka bowiem na decyzję Komisji Europejskiej o przesunięciu niewykorzystanej w poprzednim roku rozliczeniowym 2005/2006 kwoty mlecznej dla dostawców bezpośrednich do puli dla dostawców hurtowych w wysokości ok. 85 tys. ton.
Gdyby KE wydała decyzję o przesunięciu tej kwoty, to opłata karna zmniejszyłaby się z ok. 56 gr za litr mleka wyprodukowany ponad limit do 38-39 gr. Taka zmiana oznacza, że ARR ponownie będzie musiała wysłać rolnikom decyzje w sprawie wysokości opłat wyrównawczych za przekroczenie limitu.
Przyjęta nowelizacja jest już drugą w tym roku zmianą ustawy o organizacji rynku mleka. Pierwsza została przyjęta w lutym i była podyktowana licznymi przekroczeniami przez hurtowych producentów mleka (producentów sprzedających do mleczarni) kwot mlecznych. Poprzednia nowelizacja preferowała tylko tych producentów mleka, którzy spełnili w ubiegłym roku warunki otrzymania dodatkowej kwoty z rezerwy, lecz jej nie dostali. Dotyczy to rolników, którzy sprzedali mleczarniom w 2005 r. co najmniej 5 tys. kg mleka ponad przyznany limit, a ich produkcja nie przekraczała 800 tys. kg.
Obecna nowelizacja rozszerzyła krąg rolników, którym może być przyznany dodatkowy limit. Będą mogli otrzymać go z rezerwy restrukturyzacyjnej (416 tys. ton mleka) zarówno dostawcy, którzy wyprodukowali co najmniej 100 kg mleka ponad limit, jak i sprzedający ponad 800 tys. kg mleka rocznie.
ARR ocenia, że dodatkowe kwoty mleczne zostaną rozdzielone pomiędzy 34 tys. rolników, którzy otrzymają je w pierwszej kolejności (ci rolnicy nie dostali dodatkowego limitu w poprzednim roku, mimo że spełnili warunki ich uzyskania), a niewykorzystana część rezerwy zostanie rozdzielona pomiędzy 64 tys. małych producentów mleka oraz 182 największych dostawców.

I rolnik, i grupa
Senat przyjął też jednogłośnie ustawę o biokomponetach i biopaliwach ciekłych, która przewiduje m.in., że 100 litrów biopaliwa na hektar użytków rolnych z przeznaczeniem na własny użytek będzie mógł wytwarzać nie tylko pojedynczy rolnik, ale także grupa osób prowadzących gospodarstwa rolne oraz grupy producenckie.
Poprawka umożliwia produkowanie paliwa grupie rolników, np. sąsiadom, którzy wspólnie mogą zakupić aparaturę do wytwarzania biopaliwa. Ilość paliwa będzie w tym przypadku proporcjonalna do ilości posiadanej przez nich ziemi. Ustawa zakłada, że rolnik, wytwarzając biopaliwa na własny użytek, musi dysponować odpowiednimi urządzeniami, by spełnić minimalne wymagania produkcji oraz posiadać zezwolenie na prowadzenie tzw. składu podatkowego, które daje możliwość produkcji biopaliw z zawieszoną akcyzą. Senat uchwalił poprawkę, która dopuszcza możliwość obniżenia przez rząd w drodze rozporządzenia tzw. narodowego celu wskaźnikowego (określającego minimalny udział biokomponentów i innych paliw odnawialnych w ogólnej ilości paliw zużywanych w transporcie) wyznaczonego na dany rok, w przypadku gdy na rynku wystąpią nadzwyczajne zdarzenia skutkujące zmianą warunków zaopatrzenia w surowce rolnicze lub biomasę (np. klęska żywiołowa). Narodowy cel wskaźnikowy został określony na 2006 r. na poziomie 1,5 proc. biopaliw w stosowaniu do paliw w transporcie publicznym. Na 2007 r. wskaźnik ten ma wynieść 2,3 proc. Ustawa zaś dostosowuje polskie prawo do rozwiązań UE i umożliwia osiągnięcie 5,75-procentowego udziału biokomponentów w rynku paliw transportowych w 2010 roku. Senat przyjął ponadto poprawkę, która pozwoli na wydłużenie do 45 dni (wcześniej planowano termin 30 dni) terminu składania sprawozdań z produkcji i wykorzystania biopaliw. W sprawozdaniu producenci mają wykazać m.in. ilość surowców zużytych do produkcji biopaliw oraz ilość biopaliwa zużytego na potrzeby własne.
gama, PAP

"Nasz Dziennik" 2006-08-07

Autor: wa