Senat ramię w ramię z ministrem
Treść
Senacka Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia przyjęła wczoraj poprawkę do ustawy o restrukturyzacji finansowej publicznych ZOZ-ów, zaproponowaną przez ministra zdrowia Marka Balickiego. Dziś odbędzie się w Senacie dyskusja na jej temat.
Poprawka do ustawy o restrukturyzacji finansowej publicznych ZOZ-ów to w rzeczywistości szereg zmian, które przywracają wiele rozwiązań z prezydenckiego projektu ustawy. Poprawka składa się z 33 punktów. Zakłada m.in. objęcie restrukturyzacją finansową długów cywilno-prawnych szpitali wobec dostawców (sprzętu, leków, żywności). Nie zawiera ona rozwiązania umożliwiającego przekształcenia ZOZ-ów w spółki użyteczności publicznej. - To jest powrót do przedłożenia prezydenckiego z wyłączeniem zmian w kierunku przekształcenia ZOZ-ów w spółki. Na temat tego przedłożenia Sejm wypowiedział się negatywnie. To jest próba zawracania Wisły kijem. Poprawki zgłoszone przez senatorów niosą niebezpieczeństwo, że szpitale nie będą mogły skorzystać z pożyczki - tak decyzję Senatu komentuje poseł Bolesław Piecha (KP PiS). - Jak ZOZ ma podpisać umowę z wierzycielami cywilno-prawnymi, co przewiduje ustawa, podobną jak się podpisuje w prawie upadłościowym lub ugodowym, jeśli oni nie zechcą. Konsekwencja jest jedna: zakład, który tego nie uczyni, nie będzie mógł wystąpić o pożyczkę - dodaje. Posłowie opozycji odpierają zarzut resortu zdrowia, że ustawa o restrukturyzacji finansowej ZOZ-ów nie daje gwarancji wstrzymania egzekucji komorniczych na czas restrukturyzacji. - O wstrzymaniu egzekucji na czas restrukturyzacji mówi wyraźnie art. 16 ustawy przyjętej przez Sejm - tłumaczą opozycyjni parlamentarzyści.
Obecny na posiedzeniu Senatu minister Balicki wysuwał coraz to nowe argumenty przeciwko przyjętej przez Sejm ustawie. Zaznaczył, że istnieją uzasadnione wątpliwości co do konstytucyjności trybu przyjęcia ustawy, która została uchwalona jako jeden z wniosków mniejszości przed przystąpieniem do właściwej debaty nad prezydenckim projektem.
Tymczasem ustawę popierają pracownicy służby zdrowia. Z apelem o jej przyjęcie zwróciła się do senatorów "Solidarność" ochrony zdrowia. Według Marii Ochman, przewodniczącej Sekretariatu Ochrony Zdrowia Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", ustawa w tym kształcie stanowi w obecnej sytuacji pełny kompromis polityczny oraz społeczny zmierzający do pokrycia roszczeń pracowników z tytułu tzw. ustawy 203 i zmniejszenia zadłużenia ZOZ-ów. Jedną z zalet rozwiązań przyjętych przez Sejm jest według "Solidarności" nieskomplikowana procedura otrzymania pożyczki przez ZOZ-y oraz przejrzysta gwarancja jej umorzenia po spłaceniu roszczeń wobec pracowników i przy dobrych wynikach finansowych ZOZ-u.
Beata Andrzejewska
"Gazeta Krakowska" 2005-03-31
Autor: ab