Senat chce jawności
Treść
Już w styczniu najprawdopodobniej ujawniony zostanie raport z likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych zawierający nazwiska funkcjonariuszy i agentów WSI, których działania naruszały prawo. Oznacza to, że opinia publiczna mimo oporu postkomunistycznej lewicy pozna personalia współpracowników WSI inwigilujących media i dopuszczających się manipulacji - poprzez sterowane publikacje informacji medialnych. Senat przyjął wczoraj prezydencki projekt nowelizacji ustawy tworzącej nowe służby wywiadowcze, pozwalający Lechowi Kaczyńskiemu na ujawnienie takich danych.
Przeciwko prezydenckiemu projektowi, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, byli wyłącznie senatorowie Platformy Obywatelskiej, którzy wnioskowali o odrzucenie nowelizacji. Był to jednak głos sprzeciwu, który nie miał znaczenia dla decyzji Senatu. Przepadła w głosowaniu również poprawka zgłoszona przez senatora Krzysztofa Piesiewicza, który postulował, by to prezydent podejmował decyzję o tym, czy ujawnić raport w całości, czy tylko w części. Za przyjęciem noweli bez poprawek głosowało 50 senatorów, przeciw było 34, a 3 wstrzymało się od głosu.
- Jak nowelizacja trafi do prezydenta Lecha Kaczyńskiego, to zostanie podpisana. Stanie się tak najprawdopodobniej w przeciągu kilku dni - poinformował minister Aleksander Szczygło, szef Kancelarii Prezydenta RP. Jego zdaniem, niewykluczone, że prezydent może podpisać nowelizację jeszcze dziś.
Po otrzymaniu raportu od przewodniczącego komisji weryfikacyjnej i zasięgnięciu opinii marszałków Sejmu i Senatu prezydent poda go do publicznej wiadomości. Przed publikacją, oprócz prezydenta i premiera, raport z weryfikacji ma trafić do wicepremierów. W opracowaniu umieszczone zostaną dane osób współdziałających z żołnierzami WSI przy wymienionych działaniach oraz tych, które nakłaniały, ułatwiały lub polecały wykonanie takich działań, a także osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, które miały informacje na ten temat, ale nie zrobiły nic, by tych działań zaprzestano. W dokumencie ujawnione zostaną również informacje o tych wszystkich sprawach, które w składanych komisji weryfikacyjnej oświadczeniach musieli ujawnić żołnierze WSI, jeśli starali się o pracę w nowych służbach. Chodzi o przypadki ujawnienia lub wykorzystania tajemnic, informacji z działań operacyjno-rozpoznawczych, utrudniania postępowania karnego, stosowania przemocy, wpływu na decyzje władz, tajnej współpracy z przedsiębiorcą, nadawcą, dziennikarzem lub wydawcą, tworzenia lub podawania fałszywych informacji oraz przypadki kierowania takimi działaniami.
Zdaniem ministra Aleksandra Szczygły, raport z likwidacji WSI ujawniony zostanie najprawdopodobniej w połowie stycznia przyszłego roku.
Wojciech Wybranowski
"Nasz Dziennik" 2006-12-22
Autor: wa