Sejny odzyskują sukiennice
Treść
Pozostałości po zabytkowych sukiennicach w Sejnach, zniszczonych w czasie wojny przez Niemców, poszukują archeolodzy. Udało się odkopać część fundamentów oraz znaleźć szczątki cennej ceramiki. Prowadzone w Sejnach prace archeologiczne są pierwszym etapem projektu, który ma przywrócić temu kresowemu miastu jego zabytkowe sukiennice.
Prace wykopaliskowe w parku miejskim w centrum miasta prowadzi Muzeum Ziemi Sejneńskiej. Kieruje nimi Anetta Ejdulis, archeolog z Muzeum Okręgowego w Suwałkach, pomagają pracownicy z Muzeum Ziemi Sejneńskiej. - Prace archeologiczne potrwają dwa tygodnie. Próbujemy odkryć to, co pozostało z dawnych murowanych miejskich sukiennic, które zostały zbudowane w pierwszej połowie XIX wieku - powiedział nam Robert Klucznik, dyrektor Muzeum Ziemi Sejneńskiej. - Później mamy zamiar odbudować te sukiennice, które przez wiele lat stanowiły ważny element architektoniczny starych Sejn. Odbudowany obiekt chcemy przeznaczyć na działalność kulturalną - dodaje dyrektor. Odbudową ma się zająć Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami.
Sukiennice z kramami istniały w Sejnach od połowy XVIII wieku. Ich właścicielami byli głównie Żydzi, których do tego miasta sprowadzili dominikanie. Zakonnicy chcieli, aby Sejny stały się ważnym ośrodkiem handlowym w tej części Polski. I to, z pomocą żydowskich kupców, im się udało. - Mało kto o tym wie, że w Sejnach miało miejsce wydarzenie precedensowe, chyba na miarę światową. Otóż dominikanie, którzy sprowadzili do miasta Żydów, wybudowali im - własnym kosztem - drewnianą synagogę - opowiada Robert Klucznik. Mniej więcej w tym samym czasie, również dzięki hojności dominikanów, powstały drewniane kupieckie kramy. W roku 1828 żydowscy kupcy, z pomocą władz Królestwa Polskiego, przebudowali je na piękne murowane sukiennice. - Sukiennice były w kształcie podkowy, zwieńczone kolumnami doryckimi. Z podcieni wchodziło się do 21 kramów kupieckich. Obiekt miał dużą wartość architektoniczną. Aby to ocenić, wystarczy obejrzeć zachowane zdjęcia - mówi Robert Klucznik. Sukiennice istniały aż do II wojny światowej, w roku 1943 unicestwili je niemieccy okupanci.
Adam Białous
"Nasz Dziennik" 2009-05-16
Autor: wa