Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Sejmowe debaty o świętach

Treść

Wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się za ustanowieniem 31 sierpnia Dniem Solidarności i Wolności. Jest także zgoda, by
16 października był na stałe Dniem Papieża Jana Pawła II, choć tutaj niejasne jest stanowisko SLD.

Sojusz od początku miał zastrzeżenia do tej inicjatywy. Poseł Jerzy Wenderlich (SLD) w debacie wyrażał wątpliwości, czy "ta forma uczczenia pamięci Papieża nie stanie się tylko formalnym gestem". Anna Sobecka, w imieniu klubu LPR, złożyła poprawkę, by był to również dzień wolny od pracy jako okazja do refleksji i zadumy nad nauczaniem Jana Pawła II. Projekt ustawy w tej sprawie jest inicjatywą senacką, a opracowali go i uzgadniali ze wszystkimi siłami politycznymi w Sejmie senatorowie Sławomir Izdebski i Zbigniew Romaszewski. "Składając hołd największemu autorytetowi XX wieku, człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa, uczył nas solidarności, odwagi, pokory, stanowczości i wyrozumiałości oraz mądrości, uchwala się, co następuje" - głosi projekt.
Żadnych rozbieżności nie było co do ustanowienia 31 sierpnia Dniem Solidarności i Wolności i świętem państwowym. Debatowano nad dwoma projektami - jeden mówi o "historycznym zrywie Polaków do wolności", w drugim podkreślono, że "Solidarność" była zrywem nie tylko do wolności, ale też niepodległości.
Głosowania nad oboma projektami - dzisiaj po południu.
Mikołaj Wójcik

"Nasz Dziennik" 2005-07-27

Autor: ab