Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Sejm wybierze kolegium IPN

Treść

Na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Sejm wybierze nowy skład Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. Do liczącego 11 członków organu IPN zgłoszono 16 kandydatur.

Do członkostwa w Kolegium aspiruje kilkunastu kandydatów zaproponowanych przez partie polityczne oraz dwóch przez Krajową Radę Sądownictwa. Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło historyka prof. Andrzeja Chojnowskiego, pracownika Uniwersytetu Warszawskiego. Był członkiem PZPR, a w 1980 r. wstąpił do "Solidarności". W 2006 r. został jednym z koordynatorów podjętego przez IPN programu naukowo-badawczego pt. "Aparat bezpieczeństwa wobec środowisk twórczych, naukowych oraz dziennikarzy w latach 1944-1989". Drugi kandydat PiS to prof. Jan Draus, historyk, działacz opozycyjny internowany w stanie wojennym, dotychczasowy członek Kolegium, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej. Doktor habilitowany Marek Kamiński jest także historykiem, kierownikiem Zakładu Dziejów Europy XIX i XX w. Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk. Inni kandydaci PiS to: historyk prof. Bogusław Polak, wykładowca Politechniki Koszalińskiej; dr hab. Wojciech Polak, pracownik Instytutu Politologii UMK, członek założyciel PC, obecnie w PiS; dr Sławomir Radoń, dotychczasowy członek Kolegium, dyrektor Archiwum Państwowego w Krakowie; dr Mieczysław Ryba, wykładowca KUL i Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu; oraz Teofil Wojciechowski, członek Kolegium IPN od 1999 roku.
Platforma Obywatelska także rekomendowała ustępujących członków Kolegium: prof. Andrzeja Friszkego, który jest pracownikiem Instytutu Studiów Politycznych PAN, oraz prof. Andrzeja Paczkowskiego, pracownika Instytutu Studiów Politycznych PAN. Profesor Paweł Machcewicz, drugi kandytat tego ugrupowania, jest prorektorem Collegium Civitas. W latach 2000-2006 pełnił funkcję dyrektora Biura Edukacji Publicznej w Instytucie Pamięci Narodowej.
PSL wraz z PO zgłosiły: prawnika Stanisława Bartoszka, pracownika przedsiębiorstwa komunalnego w Stalowej Woli, byłego posła oraz ustępującego członka Kolegium.
LPR wraz z Samoobroną wystawiły Jacka Niemira. Ten absolwent historii UAM obecnie jest zastępcą dyrektora ds. ogólnych w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy - Bibliotece Głównej Województwa Mazowieckiego.
Kandydat SLD to 30-letni Liwiusz Laska, absolwent prawa i stosunków międzynarodowych UAM, adwokat i wykładowca w Wyższej Szkole Ubezpieczeń i Bankowości.
Krajowa Rada Sądownictwa zgłosiła Stanisława Dąbrowskiego, posła w Sejmie kontraktowym, sędziego SN oraz przewodniczącego KRS, i Ryszarda Pęka, prezesa Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu oraz wiceprzewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa.
Zenon Baranowski



Liczące 11 członków Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej jest, oprócz prezesa, jednym z organów Instytutu. Najistotniejsze jego uprawnienie to zgłaszanie kandydata na prezesa Instytutu, którego wybiera Sejm, oraz wnioskowanie o jego odwołanie, gdy ten zrzeka się stanowiska, z powodu choroby jest trwale niezdolny do sprawowania swojej funkcji, został skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne albo nie wypełnia obowiązków nałożonych przez ustawę lub działa na szkodę Instytutu. Kolegium opiniuje ustalanie zasad wglądu w dokumenty oraz reguły ich publikowania i inne sprawy dotyczące archiwaliów zgromadzonych w IPN, a także różnego rodzaju zmiany organizacyjne w Instytucie dokonywane przez prezesa.
Członkami Kolegium mogą zostać tylko osoby wyróżniające się wysokimi walorami moralnymi oraz wiedzą przydatną w pracach Instytutu Pamięci Narodowej. Ponadto nie mogą być byłymi funkcjonariuszami lub agentami organów bezpieczeństwa państwa. Członkowie Kolegium są wybierani przez Sejm bezwzględną większością głosów, a ich kadencja trwa 7 lat. Prace tego organu prowadzi jej przewodniczący wybierany na rok.

"Nasz Dziennik" 2006-10-23

Autor: wa