Sejm uchwalił wczoraj ustawę o nadzorze nad rynkiem finansowym
Treść
Na mocy uchwalonej wczoraj ustawy jeden urząd - Komisja Nadzoru Finansowego - przejmie nadzór nad rynkiem ubezpieczeniowym, funduszy emerytalnych, rynkiem kapitałowym, a od 2008 r. również bankowym. Nowa forma nadzoru ma poprawić jego efektywność. Ustawa trafi teraz do Senatu.
Podczas trzeciego czytania projektu ustawy Sejm nie przychylił się do wniosków: Platformy Obywatelskiej - o odrzucenie całego projektu ustawy, oraz SLD - m.in. o objęcie zintegrowanym nadzorem również Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych. - Sprawa zakresu podmiotowego nadzoru była wielokrotnie omawiana. Ta operacja dotyczy integracji instytucji nadzorujących i nie było intencji, by nadzorem obejmować podmioty, które nie były dotychczas nadzorowane przez łączone instytucje - tłumaczył w Sejmie wiceminister finansów Paweł Banaś.
Podawanym powodem centralizacji nadzoru nad rynkiem jest chęć usprawnienia go, a także obniżenie kosztów jego funkcjonowania wzorem światowej tendencji do integrowania nadzoru. W pierwszym etapie integracji połączone zostaną Komisja Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych oraz Komisja Papierów Wartościowych i Giełd. Od 2008 r. do KNF przyłączony zostanie również nadzór bankowy. Przeciw integracji nadzorów, a zwłaszcza przejęciu nadzoru bankowego przez KNF protestowało m.in. zarówno środowisko bankowe, jak i NBP. Na mocy ustawy instytucje nadzorowane, w tym również banki, będą ponosiły koszty nadzoru. W przypadku banków dotychczas pokrywał je bank centralny. Według Związku Banków Polskich, koszty te mogą sięgnąć 150 mln zł.
Jednym z kandydatów na szefa nowej instytucji jest były wiceminister finansów Cezary Mech.
Artur Kowalski
"Nasz Dziennik" 2006-07-22
Autor: wa