Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Sejm oddał hołd uczestnikom Poznańskiego Czerwca

Treść

Specjalną uchwałą przyjętą przez aklamację Sejm RP uczcił uczestników Powstania Poznańskiego Czerwca '56, pierwszego po II wojnie światowej zbrojnego zrywu wymierzonego przeciwko reżimowi komunistycznemu. Uchwała, która przypomina o krwawym stłumieniu wolnościowego zrywu poznaniaków, ustanawia dzień rozpoczęcia zrywu, 28 czerwca, Dniem Narodowej Pamięci Poznańskiego Czerwca '56. Dzień ten jednak nie uzyskał rangi nowego święta narodowego.

"Zryw ten, choć krwawo stłumiony z użyciem wojska i czołgów, przyniósł zwycięstwo moralne, które odbiło się szerokim echem w Polsce i poza jej granicami" - głosi uchwała. "Sejm RP składa hołd tym, którzy mieli odwagę sprzeciwić się złu i walczyć o wolną, niepodległą i sprawiedliwą Polskę" - napisano w dokumencie.
Powstanie zaczęło się 28 czerwca 1956 r. od demonstracji robotników "Cegielskiego" i krawcowych "Modeny". Do nich dołączył ponad stutysięczny tłum przechodniów, uczniów, studentów. Żądania ekonomiczne: "Chcemy chleba", zostały zastąpione politycznymi: "Precz z sowiecką demokracją" i "Chcemy Polski katolickiej, a nie bolszewickiej". Arogancja władz spowodowała, że spokojna z początku manifestacja przerodziła się w zbrojne powstanie, w trakcie którego antykomunistom udało się zdobyć więzienie, budynek sądu, opanować sporą część miasta. Do stłumienia powstania komunistyczna władza użyła czołgów, artylerii i ponad 10 tys. żołnierzy. W ciągu dwóch dni walk na ulicach Poznania zginęło kilkadziesiąt osób.
- W chwili obecnej mogę powiedzieć, że liczba ofiar Poznańskiego Czerwca 1956 roku sięga co najmniej 58 osób. Podkreślam - co najmniej, bowiem ta liczba wraz z badaniem kolejnych wątków śledztwa może jeszcze wzrosnąć - powiedział nam prokurator Mirosław Sławeta z poznańskiego Instytutu Pamięci Narodowej prowadzącego śledztwo w sprawie wydarzeń Czerwca '56.
Uchwała jest wynikiem konsensusu wszystkich sił politycznych. Grupie posłów z wielkopolskiego PiS nie udało się wcześniej przeforsować projektu ustawy ustanawiającej dzień 28 czerwca świętem narodowym.
Wojciech Wybranowski

"Nasz Dziennik" 2006-06-22

Autor: ab