Sejm: I o wojsku, i o ministrze
Treść
Klub LPR złożył w Sejmie wniosek o przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum w sprawie udziału polskich żołnierzy w misjach wojskowych w Iraku i Afganistanie. Referendum miałoby się odbyć, jak chce LPR, 13 maja. Obok pytań o udział polskich żołnierzy w misjach wojskowych poza granicami kraju Polacy mieliby jednak uczestniczyć w swoistej ankiecie dotyczącej oceny działalności wicepremiera Romana Giertycha.
- Według projektu, w referendum mają być zadane dwa pytania dotyczące misji polskich żołnierzy. Pierwsze: "Czy jest pani/pan za jak najszybszym wycofaniem polskich wojsk z Iraku", i drugie: "Czy jest pani/pan przeciw obecności polskich wojsk w Afganistanie" - mówił podczas konferencji prasowej Szymon Pawłowski, rzecznik prasowy LPR.
Poseł Ligi, argumentując złożenie wniosku w sprawie udziału polskich żołnierzy w misjach wojskowych w Iraku i Afganistanie, przytoczył dane - jak powiedział - opublikowane w październiku 2006 r. przez czasopismo medyczne "Lancet". Według tych danych, cywilnych ofiar w Iraku jest już 655 tys., a uchodźców - 1200 tysięcy. W jego opinii, o 190 proc. wzrosła w czasie wojny w Iraku śmiertelność kobiet ciężarnych i niemowląt, a o 92 proc. śmiertelność dzieci w wieku od sześciu miesięcy do pięciu lat.
Zdaniem przedstawiciela LPR, w budżecie na 2007 r. na polskie misje wojskowe zagwarantowano 320 mln zł, a wszystkie koszty pobytu wojsk polskich w Iraku i Afganistanie w 2007 r. przekroczą, jak twierdzi Pawłowski, miliard złotych.
Obok pytań o udział polskich żołnierzy w misjach wojskowych Polacy musieliby odpowiedzieć również na trzy kolejne pytania dotyczące oceny działalności wicepremiera Romana Giertycha jako ministra edukacji narodowej. Zostały one jednak sformułowane tak, by odpowiedź na nie dotyczyła nie tyle całościowej oceny pracy Romana Giertycha, ale pewnych zmian w systemie polskiego szkolnictwa. Pozytywna odpowiedź pozwoliłaby szefowi LPR na kreowanie swojego wizerunku jako "popularnego i potrzebnego polityka".
W części odnoszącej się do działalności resortu edukacji Polacy mieliby odpowiedzieć na pytania dotyczące: wprowadzenia mundurków w szkołach podstawowych i gimnazjach, zakazu przebywania nieletnich w godzinach nocnych bez opieki w miejscach publicznych oraz podniesienia dyscypliny wśród uczniów w ramach programu "Zero tolerancji dla przemocy w szkole".
We wtorek wicepremier Giertych stwierdził, że trzy dodatkowe pytania, które proponuje LPR, mają związek z "polowaniem z nagonką" i "szaleńczymi atakami", które w jego opinii są prowadzone w stosunku do niego, MEN i programu. Przekonywał wówczas, że umieszczenie dodatkowych pytań w referendum przyniesie oszczędności: nie będą wówczas konieczne wydatki związane z organizacją ewentualnego kolejnego referendum w sprawie propozycji ministerstwa.
WW
"Nasz Dziennik" 2007-01-04
Autor: wa