Przejdź do treści
Przejdź do stopki

"Secesja Lwowa i Kresów"

Treść

Ponad sto czterdzieści kolorowych i czarno-białych fotogramów wykonanych przez znanego wrocławskiego fotografika Zdzisława J. Zielińskiego można oglądać i podziwiać na wystawie pt. "Secesja Lwowa i Kresów". Zorganizowana została ona w Muzeum Militariów we Wrocławiu.

Są to głównie portrety lwowskiej architektury secesyjnej, zdjęcia charakterystycznych dla tego stylu ornamentów, różnego rodzaju detali architektonicznych, elementów lwowskiego pejzażu, takich jak np. pokrywy studzienek kanalizacyjnych lub ulicznych latarni. - Secesja była swego rodzaju spontanicznym, żywiołowym buntem przeciw ciasnemu gorsetowi eklektyzmu, który ograniczał inwencję artysty poprzez bezduszne powielanie starych, historycznych stylów. Stworzyła ona - nie tylko zresztą w architekturze, ale i w grafice książkowej, biżuterii, szkle, ceramice, tkaninie i stolarce - fantazyjnie bogatą linię ornamentu. Przyczyniło się to do estetyki codzienności z uwypukleniem pozornie banalnych motywów roślinnych, tj. nenufarów, nasturcji, i zoomorficznych: ważek, ciem, sów, pawi - uważa Zdzisław J. Zieliński. Podkreśla przy tym, że powstała przeszło sto lat temu secesja lwowska była znaczącym ogniwem w zjawisku Młodej Polski, ponieważ charakteryzowała się artystyczną afirmacją młodzieńczej fantazji i wyobraźni. A z uwagi na określone warunki kulturowe, społeczne i polityczne galicyjskiego tygla narodowościowego płynęła kilkoma nurtami.
Fotografik jest rodowitym lwowianinem. We Wrocławiu mieszka od 1945 roku. Tutaj ukończył medycynę weterynaryjną i - już w czasie studiów - zaczął się bliżej interesować fotografią. W stolicy Dolnego Śląska założył Towarzystwo Miłośników Lwowa. Wśród czterdziestu pięciu wystaw indywidualnych sześć poświęcił właśnie temu miastu i Kresom. Jest autorem pierwszej powojennej wystawy o Lwowie zorganizowanej w lipcu 1981 r. we wrocławskim Biurze Wystaw Artystycznych Ekspozycja pt. "Secesja Lwowa i Kresów" jest jego sto szóstą indywidualną wystawą. Można ją zwiedzać we wrocławskim Muzeum Militariów przy ul. Cieszyńskiego do 26 sierpnia bieżącego roku.
Marek Zygmunt, Wrocław
"Nasz Dziennik" 2007-07-31

Autor: wa