Przejdź do treści
Przejdź do stopki

ŚDM: Cały świat patrzy dziś na Polskę

Treść

Eucharystią na krakowskich Błoniach oficjalnie rozpoczną się dziś Światowe Dni Młodzieży w Polsce. Msza św. pod przewodnictwem biskupa miejsca ks. kard. Stanisława Dziwisza będzie kulminacyjnym momentem Ceremonii Otwarcia XXXI spotkania młodych z papieżem Franciszkiem.

Bezpośrednią relację z tego wielkiego wydarzenia za pośrednictwem TV Trwam przeprowadzi m.in. o. Marek Raczkiewicz CSsR, redemptorysta z Madrytu.

Msza św. rozpocznie się o godzinie 17.30.

Na Światowe Dni Młodzieży o. Marek Raczkiewicz CSsR przybył z młodzieżą z Puerto Rico.

– Towarzyszy mi grupa z Puerto Rico – jest niesamowita, pełna życia i dynamiczna. Wczoraj w Warszawie zgromadzili wokół siebie prawie 800 osób. Wszyscy razem śpiewali i tańczyli – mówi redemptorysta w „Aktualnościach Dnia” na antenie Radia Maryja.

Młodzi z tego odległego zakątka świata zaznaczają, że Polska robi na nich ogromne wrażenie.

– Podziwiam zwłaszcza to, w jaki sposób Polacy dbają o znajomość swojej historii. Odkrywam też wielką rolę tutejszego kościoła katolickiego. Kościół w Polsce jest matką, która dba o wiarę, ale także o przekazywanie tradycji, języka i kultury. Polska to kraj, który jest przykładem dla nas – młodych z Puerto Rico. Od ŚDM oczekuję wzrostu duchowego. Po raz pierwszy będę mógł zobaczyć Ojca Świętego. Brakuje mi słów, aby wyrazić to, co czuję w tej chwili – zaznacza jedna z osób przybyłych z Puerto Rico.

O. Marek Raczkiewicz CSsR w rozmowie z o. Grzegorzem Mojem CSsR podkreśla, że Światowe Dni Młodzieży w Polsce są wielkim wydarzeniem dla naszego Kościoła.

– Idea ŚDM powstała w Madrycie podczas spotkania młodzieży Polonijnej, które było transmitowane przez TV Trwam i Radio Maryja. Wówczas młodzież zapytała, czy nie udałoby się zorganizować Światowych Dni Młodzieży w Polsce. Myśl została serdecznie przyjęta przez naszych biskupów i dzisiaj możemy być świadkami, jak młodzież z całego świata przyjeżdża tutaj, aby spotkać się, świętować wspólnie naszą wiarę i poznać piękną historię naszego kraju oraz Kościoła. To spotkanie przyniesie otuchę nam wszystkim – zaznacza duchowny.

Młodzi z Ameryki Południowej dzięki pobytowi w Polsce poznają św. siostrę Faustynę Kowalską i, jeszcze bardziej, św. Jana Pawła II.

– Byliśmy już na ulicy Żytniej w Warszawie w parafii p.w. Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny. W grupie z Puerto Rico jest wiele osób, które należą do Apostolskiego Ruchu Bożego Miłosierdzia, więc spotkanie z s. Faustyną tam na miejscu, to dla nich wielkie doświadczenie. Powstał pomysł, aby po powrocie zorganizować się i jeszcze raz powrócić do Polski, śladami dwóch wielkich apostołów miłosierdzia – św. Faustyny i św. Jana Pawła II – wyjaśnia o. Marek Raczkiewicz CSsR.

Młodzież z Puerto Rico obiecuje, że od dziś w godzinę Miłosierdzia będzie pamiętać o Polakach, polskim kościele, widzach TV Trwam i wielkiej rodzinie Radia Maryja.

* * *

Oficjalny program wizyty papieża Franciszka w Polsce

Środa, 27 lipca

16.00 − przylot na Lotnisko Międzynarodowe im. św. Jana Pawła II Kraków-Balice

CEREMONIA POWITANIA

17.00 − przyjazd na Wawel

SPOTKANIE Z WŁADZAMI I Z KORPUSEM DYPLOMATYCZNYM

17.40 − wizyta kurtuazyjna u Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

18.30 − katedra na Wawelu – spotkanie z biskupami polskimi

– cicha modlitwa przy Konfesji św. Stanisława, gdzie są wystawione też relikwie św. Jana Pawła II, uczczenie Najświętszego Sakramentu w kaplicy za ołtarzem
– przemówienie Ojca Świętego

WIECZOREM: PAŁAC ARCYBISKUPÓW KRAKOWSKICH
(Po kolacji Ojciec Święty pokaże się w Oknie Papieskim, aby powitać wiernych zebranych na placu przed Pałacem Arcybiskupów Krakowskich).

Czwartek, 28 lipca

7.40 − przejazd do Balic, wraz z zatrzymaniem się w klasztorze sióstr Prezentek

– przy wejściu do Kaplicy Świętych Jana Chrzciciela i Jana Apostoła będą zgromadzone siostry tej wspólnoty i uczniowie szkół przez nieprowadzonych
– wspólna modlitwa w ciszy

9.45 – przyjazd do klasztoru jasnogórskiego

Modlitwa w Kaplicy Cudownego Obrazu

10.30 – Msza święta z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski

(Msza Święta jest wydarzeniem o znaczeniu ogólnopolskim, w ramach Roku Jubileuszowego 1050. rocznicy Chrztu Polski.
Obszar Sanktuarium może pomieścić około 300 tysięcy wiernych. Mszę św. koncelebrują biskupi i liczni polscy kapłani, w obecności Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i najwyższych władz kraju).

17.00 – przekazanie kluczy do Krakowa i przejazd tramwajem na Błonia

(Na placu przed Pałacem Arcybiskupów Krakowskich Prezydent Krakowa przekazuje klucze do miasta Ojcu Świętemu. W tramwaju na Błonia papieżowi będzie towarzyszyć młodzież niepełnosprawna).

17.15 – przyjazd na Błonia

Przejazd papamobile między wiernymi. Oczekuje się około 600 tysięcy młodych ludzi.

17.30 – CEREMONIA POWITANIA (ok. 1,5 godziny)

Po kolacji Ojciec Święty ukaże się w Oknie Papieskim, pozdrawiając wiernych zebranych na placu.

Piątek, 29 lipca 2016

7.00 – Msza święta prywatna w kaplicy Pałacu Arcybiskupów Krakowskich

9.30 – WIZYTA W AUSCHWITZ

W tym roku przypada 75. rocznica męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbego.
Ojciec Święty udaje się pieszo na teren byłego obozu koncentracyjnego, przechodząc sam przez bramę wejściową. Przy wejściu na dziedziniec bloku 11 Ojciec Święty spotka się indywidualnie z 15 osobami ocalałymi z obozu. Modlitwa prywatna w celi męczeństwa Ojca Kolbego.

10.30 – WIZYTA W OBOZIE BIRKENAU

Ojciec Święty przejeżdża samochodem od głównej bramy wejściowej obozu, wzdłuż linii kolejowej, aż do placu przed Międzynarodowym Pomnikiem Ofiar Obozu, gdzie zgromadzonych jest około 1000 gości. Zatrzymuje się na cichą modlitwę przed pomnikiem.

Indywidualne spotkanie z 25 „Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata”.
Przemówienie Ojca Świętego.

16.30 – przyjazd do Prokocimia

WIZYTA W UNIWERSYTECKIM SZPITALU DZIECIĘCYM

(Szpital, jeden z najważniejszych w Polsce, leczy każdego roku około 30 000 dzieci hospitalizowanych jak i 200 000 w trybie ambulatoryjnym).

W holu jest zgromadzonych około 50 chorych dzieci z rodzicami.

Przemówienie Ojca Świętego. Prywatna wizyta w wybranych  miejscach szpitalnego oddziału ratunkowego na parterze, w towarzystwie dyrektora i rodziców. Modlitwa w kaplicy szpitalnej.

18.00 – Droga Krzyżowa z udziałem młodzieży na krakowskich Błoniach.

Na zakończenie Drogi Krzyżowej Ojciec Święty wygłasza krótkie przemówienie. Po kolacji Papież Franciszek ukaże się w Oknie Papieskim, pozdrawiając wiernych zebranych na placu.

Sobota, 30 lipca 2016

8.30 – WIZYTA W SANKTUARIUM BOŻEGO MIŁOSIERDZIA W ŁAGIEWNIKACH

Kaplica Świętej Faustyny Kowalskiej. Obecne będą siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia oraz dziewczęta, którymi zakonnice się opiekują. Modlitwa w kaplicy przed grobem św. Faustyny.

8.45 – przejazd papamobile do Bazyliki Bożego Miłosierdzia

9.00 – przejście przez Bramę Miłosierdzia

Ojciec Święty wchodzi do Sanktuarium przez Bramę Miłosierdzia.

9.15 – Liturgia Pojednania z udziałem młodzieży

Ojciec Święty spowiada pięciu młodych ludzi w językach: włoskim, hiszpańskim i francuskim. Papież Franciszek jest trzecim – po św. Janie Pawle II i Benedykcie XVI – papieżem, który nawiedza Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, ale pierwszym, który w nim będzie spowiadał.

10.30 – Msza święta w Sanktuarium św. Jana Pawła II z kapłanami, osobami konsekrowanymi i seminarzystami z Polski.

W Sanktuarium znajduje się około 2 tysięcy osób: kapłanów, zakonników, zakonnic, osób konsekrowanych i seminarzystów z Polski. 5 tysięcy osób będzie mogło uczestniczyć we Mszy św. na rozległym placu przed świątynią.

13.00 – obiad z młodzieżą

Ojciec Święty zje obiad z Kardynałem Arcybiskupem Krakowskim, z tłumaczem i 12 przedstawicielami młodzieży z różnych krajów: jednym chłopcem i jedną dziewczyną z każdego kontynentu, oraz z chłopcem i dziewczyną z Polski.

19.00 – przyjazd na CAMPUS MISERICORDIAE

Przejście przez Bramę Świętą z pięcioma przedstawicielami młodzieży

19.30 – czuwanie modlitewne z młodzieżą

Niedziela, 31 lipca 2016

8.45 – przyjazd na Campus Misericordiae

Błogosławieństwo dwóch budynków Caritas: Domu Miłosierdzia dla osób ubogich i starszych oraz Domu Chleba – magazynu z żywnością dla potrzebujących. Przejazd wśród wiernych.

10.00 – Msza Święta Posłania na zakończenie Światowych Dni Młodzieży

Rozesłanie młodych świadków Bożego Miłosierdzia. Ogłoszenie miejsca i roku kolejnych Światowych Dni Młodzieży.

17.00 – przyjazd do Tauron Arena na spotkanie z wolontariuszami ŚDM oraz Komitetem Organizacyjnym ŚDM Kraków 2016 i Dobroczyńcami spotkania młodych całego świata

18.15 – przyjazd do Balic (część wojskowa).

CEREMONIA POŻEGNANIA OJCA ŚWIĘTEGO

RIRM

Źródło: radiomaryja, 26 lipca 2016r.

Autor: mj

Tagi: ŚDM Cały świat patrzy dziś na Polskę