Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Scena Narodzenia pod Babią Górą

Treść

Szopki babiogórskie oraz prace malarskie dzieci ze szkoły w Borze zaprezentowano w Muzeum Archidiecezjalnym im. Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie. Podczas wernisażu zagrała kapela góralska i kolędowały dzieci w regionalnych strojach. Wiele z nich to autorzy prac nagrodzonych i wyeksponowanych przy ul. Kanoniczej 19. Wystawę otworzył ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.

- Pragniemy podzielić się pięknem dziecięcej pracy łączącej się ze Świętami Bożego Narodzenia. To kolejne piękne prace spod Babiej Góry, każdy może przyjść, zobaczyć i sam ocenić - mówił podczas wernisażu ks. Bogusław Targosz, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Zawoi Górnej, pomysłodawca konkursu na szopkę babiogórską. Po raz pierwszy został on zorganizowany w 1995 roku. Prace oceniane są w kategoriach: dziecięcej, młodzieżowej, rodzinnej. Szopki mają formę przestrzenną, przedstawiają scenę Bożego Narodzenia w realiach regionu babiogórskiego. Prezentują tamtejszy krajobraz, architekturę, stroje. Zgodnie z regulaminem bardzo ważnym elementem kompozycji jest Babia Góra - najwyższy szczyt Beskidu Wysokiego. Obok betlejemskiej szopy, która tutaj przedstawiana jest jako szałas pasterski, tzw. letniak, stoją chałupa, kościółek, kapliczka, rozpoczyna się turystyczny szlak, a w oddali widać górskie schronisko. Ci, którzy przybywają oddać pokłon Dziecięciu, mają na sobie stroje górali babiogórskich. Szopki spod Babiej Góry urzekają swoją niezwykłą misternością, wykonane z tego, co dała natura: drewna, kory, nasion, mchu... Jedynymi sztucznymi materiałami wykorzystanymi przy ich tworzeniu są modelina, plastelina, klej.
Na wystawie pokazano także prace malarskie. Zostały one wybrane z tych, które napłynęły na tegoroczną część plastyczną "Tradycje bożonarodzeniowe w mojej miejscowości" konkursu "Historia i dzień dzisiejszy parafii i miejscowości karpackich". A napłynęło 99 prac z 24 szkół. Ksiądz dr Andrzej Józef Nowobilski, dyrektor Muzeum, zapraszając do oglądania wystawy, zaznaczył, że wprowadza ona w nastrój Świąt Bożego Narodzenia. Wójt Szaflar Stanisław Ślimak obecny na uroczystości otwarcia ekspozycji zwrócił uwagę, że w prace te ich autorzy wkładają swoje szczere, dziecięce serca i żyją nimi cały rok. Trzeba wiedzieć, że szopki spod Babiej Góry powstają bardzo często w porze letniej, a wyszukanie odpowiedniego materiału, np. pięknej huby, trwa często wiele dni. Za przybycie, kolędę, podarki dziękował ks. kard. Stanisław Dziwisz. Dzieci wręczyły metropolicie krakowskiemu m.in. choinkę. Ksiądz kardynał wspomniał o bożonarodzeniowych drzewkach, które Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II przywozili do Watykanu górale. Jak zaznaczył, do dziś choinki te rosną w Castel Gandolfo, gdzie posadziły je Siostry Sercanki. Pasterz Kościoła krakowskiego życzył, "aby w tajemnicy Bożego Narodzenia wszyscy ogrzali się miłością Bożą i nią się dzielili".
Małgorzata Bochenek
"Nasz Dziennik" 2007-12-17

Autor: wa