Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Samotność LIDERA [konferencja 1]

Treść

Podstawą samotności lidera jest jego osobista odpowiedzialność. Lider jest odpowiedzialny za podejmowanie decyzji i nikt nie jest w stanie tej odpowiedzialności z niego zdjąć. Co prawda jest wiele osób, które chętnie zostaną liderami po to, by korzystać z przywilejów lidera, między innymi z dobrych wynagrodzeń, jednak nie podejmują odpowiedzialności za stanowisko, jakie zajmują. Dzieje się tak np. w przypadku mianowania prezesa spółki państwowej przez polityków, po to, by mieć kontrolę nad firmą i jej przychodami, podobnie także w przypadku układów personalnych, rodzinnych czy koleżeńskich. Czasem są to transakcje mieszane. Jednak o takiej sytuacji patologicznej nie będziemy mówili, bo szkoda na to czasu. Są to chore układy. Nas natomiast interesuje układ właściwy, czyli lider, który autentycznie podejmuje swoje zadanie i jest za nie odpowiedzialny.

Odpowiedzialność powoduje, że lider musi sam podejmować decyzję. Ponieważ on jest odpowiedzialny i tylko on, dlatego w samym podejmowaniu decyzji jest samotny. Nikt go z odpowiedzialności nie zwolni. Oczywiście przy podejmowaniu decyzji musi opierać się na określonych informacjach, danych zgromadzonych przez innych, musi skonsultować decyzję, poradzić się, uwzględnić procedury itd. Niemniej u ludzi, którzy informują lub są doradcami lidera, pojawia się pokusa sterowania nim tak, aby podjął dla nich korzystną decyzję. Lider musi o tym wiedzieć. Ta świadomość jeszcze bardziej go dystansuje do innych. Sam musi być bardzo trzeźwy (Włodzimierz Zatorski OSB Duchowość lidera. Wybrane zagadnienia)

Włodzimierz Zatorski OSB (ur. 1953) benedyktyn, fizyk, teolog, filozof. Ukończył studia z fizyki teoretycznej na Uniwersytecie Jagiellońskim (1980 r.) Od 1980 w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu, (śluby wieczyste złożył w 1984 r.). Założycieli wieloletni dyrektor Wydawnictwa Benedyktynów „Tyniec”. Od 2005 do 2009 przeor w Tyńcu, 2010-2013 mistrz nowicjatu. Od 2015 szafarz (ekonom) klasztoru. Od 2002 roku prefekt (opiekun) oblatów świeckich przy Opactwie w Tyńcu. Autor ponad 40 tytułów książkowych w tym 3 tytuły z zakresu duchowości lidera: Podstawy duchowości lidera (2011), Duchowość lidera. Wybrane zagadnienia (2014), Duchowe dylematy lidera (2017).

Źródło: ps-po.pl, 18 października 2018

Autor: mj

Tagi: Samotność LIDERA