Salezjańskie Lato
Treść
Trwa IX Przemyski Festiwal Muzyczny "Salezjańskie Lato". Podobnie jak w latach ubiegłych impreza gromadzi liczne międzynarodowe grono wykonawców. Festiwal, który nawiązuje do bogatych tradycji muzyki kościelnej Przemyśla, potrwa do 12 sierpnia.
Festiwal organizowany przez parafię Księży Salezjanów oraz Przemyskie Centrum Kultury i Nauki odbywa się głównie w zabytkowych wnętrzach przemyskich świątyń. Wczoraj w archikatedrze greckokatolickiej podczas koncertu "Głos dawnej Rusi" rozbrzmiewała muzyka cerkiewna. Kolejny koncert odbędzie się już jutro na Zamku Kazimierzowskim, gdzie zostanie zaprezentowana ukraińska muzyka wokalna w wykonaniu Olgi Popowicz - sopran, której akompaniować będzie Agnieszka Hoszowska-Jabłońska - fortepian. Natomiast w niedzielę w kościele Księży Salezjanów "Misterium paschalne a cappella Passus et Resurrexit" Zygmunta Magiery wykona oktet wokalny Octava, 11 bm. zaś w opactwie Sióstr Benedyktynek zaprezentowane zostaną "Wizje św. Hildegardy", które w muzycznej oprawie przedstawi zespół muzyczny Flores Rosarium. Ostatnim akcentem festiwalu będzie występ kameralistów krakowskich Musica Monarcha, którzy 12 bm. na Zamku Kazimierzowskim zaprezentują m.in. "Muzykę Królewskich Ogni Sztucznych" Jerzego Fryderyka Haendla.
"Salezjańskie Lato" to festiwal, który w swym założeniu nawiązuje do bogatej tradycji muzyki kościelnej Przemyśla, a zwłaszcza słynnej Salezjańskiej Szkoły Organistowskiej, założonej w 1916 r. i kierowanej przez ks. Antoniego Hlond-Chlondowskiego. Placówka, która istniała do 1963 r., kiedy została zlikwidowana przez władze komunistyczne, wykształciła blisko 600 dyplomowanych organistów. Inspiracją dla festiwalu są także 38-głosowe organy w bazylice salezjańskiej z 1925 roku. Cele, jakie przyświecają organizatorom, to głównie promocja muzyki sakralnej, ale także docieranie z muzyką poważną do coraz szerszych kręgów społeczeństwa.
Mariusz Kamieniecki
"Nasz Dziennik" 2009-08-06
Autor: wa