Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Sąd w USA: Poczęte dziecko jest osobą

Treść

Sąd apelacyjny w Teksasie podtrzymał swój wyrok, który uznawał za osobę nienarodzone dziecko zamordowane wraz z jego matką. Adwokaci Jacoba Eguii, który został skazany na karę śmierci za zabicie kobiety będącej w ósmym miesiącu ciąży, zaskarżyli wcześniejszy wyrok sądu, twierdząc m.in., że skazując ich klienta także za zabójstwo nienarodzonego dziecka, pogwałcono zarówno amerykańską ustawę zasadniczą, jak i konstytucję stanu Teksas. Ich zdaniem, sąd wydał wyrok, odwołując się do religii, czego zabraniają oba wymienione dokumenty.

W uzasadnieniu sędziowie powoływali się jednak tylko na stanowy kodeks karny. Według niego, osobą należy nazwać każdą indywidualną jednostkę, a taką jednostką jest także nienarodzone dziecko na każdym etapie życia prenatalnego, od poczęcia aż do urodzin. Eguia próbował zaskarżyć właśnie takie uzasadnienie, twierdząc, że obecne prawo stanowe definiuje jednostkę ludzką "pod ogromnym wpływem czynników religijnych". Uważa on bowiem, iż twierdzenie, że życie człowieka zaczyna się w momencie poczęcia, jest jedynie przekonaniem religijnym.
Sąd jednak kategorycznie odrzucił tę apelację, stwierdzając, że takie sformułowania zawarte w kodeksie karnym nie stoją w sprzeczności z konstytucją, a służą przy tym świeckim celom. "Definicja jednostki służy właściwemu zabezpieczeniu świeckich interesów w kwestii ochrony nienarodzonych dzieci przed aktami kryminalnymi ze strony innych" - głosi uzasadnienie oddalenia apelacji.
Ponadto w wyroku powołano się na precedens, który stwierdza, że ustawa nie staje się automatycznie niekonstytucyjna tylko dlatego, że może w swoich zapisach odwoływać się do idei, które są zbieżne z wartościami religijnymi.
Łukasz Sianożęcki
"Nasz Dziennik" 2008-11-29

Autor: wa