Sąd po stronie Eureko
Treść
Sąd orzekł, że komunikat opublikowany w lipcu na stronach internetowych resortu skarbu naruszał dobra osobiste holenderskiej spółki Eureko. Skarb Państwa musi usunąć kwestionowany fragment komunikatu oraz opublikować przeprosiny w internecie i trzech tytułach prasowych. Resort zamierza złożyć apelację.
Ministerstwo Skarbu Państwa ma przeprosić Eureko i usunąć ze swoich stron internetowych fragment komunikatu z 12 lipca br., w którym zarzuca firmie stosowanie "czarnego PR" - orzekł warszawski sąd okręgowy po rozpatrzeniu skargi Eureko o naruszenie dóbr osobistych firmy. Chodzi o komunikat resortu wydany podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszy PZU. Wiceminister Paweł Szałamacha poinformował wtedy, że MSP poprze wypłatę na rzecz akcjonariuszy PZU 50-procentowej dywidendy od zysku.
Ale zaraz dodał: "MSP jest świadome, że akcjonariusz mniejszościowy (...), który zgłasza nieuzasadnione roszczenia wobec akcjonariusza większościowego, tj. Skarbu Państwa, będzie używał pieniędzy, które uzyska z dywidendy na atakowanie rządu polskiego, tzn. nękanie procesami, prowadzenie lobbingu i czarnego PR (...). Przedstawiciele tego akcjonariusza w wypowiedziach publicznych stwierdzali, że będą prowadzić procesy w trybunałach i krajach, w których prawdopodobieństwo wygrania sporu jest większe, tymczasem umowa dotycząca prywatyzacji PZU stwierdza, że tylko sądy polskie są właściwe do rozsądzania sporów. W ocenie MSP jest to przyznanie, że akcjonariusz ten kieruje się wątpliwą etycznie zasadą - cel uświęca środki".
Sąd nie podzielił jednak poglądu ministra, iż była to tylko "rzeczowa krytyka" pod adresem Eureko, a zarzuty ministra uznał za nieudowodnione. - Nie można krytykować akcjonariusza za to, że domaga się wykonania obowiązującej umowy - stwierdził sąd.
Resort zapowiada apelację od wyroku, ale nic nie słychać, aby MSP miało wystąpić do polskiego sądu o rozwiązanie wątpliwej prawnie umowy z Eureko w sprawie prywatyzacji PZU. Przypomnijmy, że komisja śledcza ds. PZU uznała umowę prywatyzacyjną za nieważną z mocy prawa i rekomendowała MSP wniosek o jej rozwiązanie.
Małgorzata Goss
"Nasz Dziennik" 2006-12-15
Autor: wa