Sacrum w górach
Treść
W krakowskim zwierzynieckim salonie artystycznym prezentowana jest po raz pierwszy całość fotograficznej wystawy "Tatry i styl zakopiański" autorstwa ks. Zbigniewa Pytla. Piękno górskiego krajobrazu oraz wkomponowanych w ten wyjątkowy pejzaż miejsc kultu Bożego skłania do pogłębionej refleksji.
Oglądając wystawę, kierujemy myśli w stronę największego z miłośników gór sługi Bożego Jana Pawła II. Służy temu artystyczne ujęcie pomnika Ojca Świętego stojącego przed sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem. Papież Polak zdaje się obejmować górski krajobraz. Vis-á-vis widzimy tatrzański głaz z Doliny Białej Wody, który położono na krakowskich Błoniach w miejscu spotkań Jana Pawła II z rodakami. Przepiękne są, uchwycone w kadrze, widoki m.in. ze szlaku na Rysy czy wschodu słońca nad Tatrami Bielskimi. Styl zakopiański podziwiamy m.in. w kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa na Jaszczurówce. O sacrum przypomina wizerunek Matki Bożej Ostrobramskiej w masywie Krzesanicy (Tatry Zachodnie) czy krzyż z dwóch żerdek - poziomej i pionowej, sfotografowany przed pustelnią św. Brata Alberta na Kalatówkach.
Wystawa "Tatry i styl zakopiański" już wcześniej, jednak tylko częściowo, była pokazywana m.in. w sanktuarium na Krzeptówkach, na Zamku w Niedzicy. Dopiero jej obecna, dziewiąta odsłona, ukazała całą ekspozycję. - Prezentowany jest dorobek 58 zdjęć. Po raz pierwszy mogłem pokazać wystawę w takim kształcie. Wcześniej ilość fotografii musiała zostać ograniczona ze względu na warunki lokalowe - zaznacza ks. Zbigniew Pytel, autor wystawy, fotograf i taternik. Wystawa skłania do medytacji, jest również zaproszeniem do sięgnięcia po zakopiański tryptyk "Mistyka w Tatrach". Trzy albumy ks. Zbigniew poświęcił sztuce sakralnej w stylu zakopiańskim, prezentowanej w kościele Najświętszej Rodziny przy Krupówkach, kaplicy i klasztorze Sióstr Albertynek na Kalatówkach i Braci Albertynów na Śpiącej Górce oraz w prywatnych kaplicach na Jaszczurówce i na Bystrem.
Podczas wernisażu, 11 grudnia, wystąpił obchodzący swoje 10-lecie zespół "procontra", promujący swoją pierwszą płytę "nieostatni". Znalazły się na niej utwory związane z górami i z przyrodą tatrzańską. Inspiracją do nagrania płyty, której wiodącą tematyką jest sacrum, góry, refleksja nad życiem, były zdjęcia ks. Zbigniewa. Zespół powstał w 1995 r., ma w swoim dorobku wiele autorskich programów artystycznych. Jeden z nich w 2000 r. zdobył I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie "Katyń - Golgota Wschodu".
Wystawę fotografii ks. Zbigniewa Pytla można oglądać w Galerii Muzeum Historycznego Miasta Krakowa przy ul. św. Królowej Jadwigi 41, od środy do niedzieli w godz. 9.00-16.00 (w drugą niedzielę miesiąca wystawa nieczynna), w czwartki 10.00-17.00.
Małgorzata Bochenek
"Nasz Dziennik" 2005-12-16
Autor: ab