Przejdź do treści
Przejdź do stopki

S. Horbaczewski: Przed nami trudny okres, jeżeli chodzi o rynek pracy, jeżeli chodzi o gospodarkę

Treść

Przed nami trudny okres, jeżeli chodzi o rynek pracy, jeżeli chodzi o gospodarkę. Trzeba być bardzo mocno wyczulonym na trendy, które mogą się w najbliższym czasie pojawić i bardzo ostrożnym, jeżeli chodzi o prognozowanie. (…) W styczniu tego roku pojawiło się ponad 131 tysięcy nowych bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy. W grudniu było ich 94,3 tys., czyli jest wzrost – powiedział Sławomir Horbaczewski, ekonomista, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Stopa bezrobocia w styczniu 2025 r. wyniosła 5,4 proc., wobec 5,1 proc. miesiąc wcześniej – podał Główny Urząd Statystyczny. Z danych GUS wynika również, że w styczniu 48 firm zadeklarowało zwolnienie niespełna trzynastu tysięcy pracowników. To pięciokrotny wzrost w porównaniu do stycznia ubiegłego roku.

Dane niestety wskazują na to, że przed nami trudny okres, jeżeli chodzi o rynek pracy, jeżeli chodzi o gospodarkę. Trzeba być bardzo mocno wyczulonym na trendy, które mogą się w najbliższym czasie pojawić i bardzo ostrożnym, jeżeli chodzi o prognozowanie. (…) W styczniu tego roku pojawiło się ponad 131 tysięcy nowych bezrobotnych, zarejestrowanych w urzędach pracy. W grudniu było ich 94,3 tys., czyli jest wzrost – mówił Sławomir Horbaczewski.

Jeżeli spojrzymy na to, ile w ogóle jest osób bezrobotnych zarejestrowanych, to w styczniu mamy 837, 6 tys. osób, a w grudniu mieliśmy 786,2 tys. osób – zaznaczył ekonomista.

Oczywiście mówimy tutaj o liczbach netto, bo oprócz tych osób, które pojawiają się jako nowi bezrobotni, to również są osoby wyrejestrowywane czy wyrejestrowujące się z urzędów pracy. Na przykład w tym roku, w styczniu, prawie 80 tysięcy tych osób się wyrejestrowało. Natomiast w grudniu zeszłego roku tych osób wyrejestrowało się powyżej 84 tysięcy, czyli mamy mniej osób, które się wyrejestrowują, a więc na przykład znalazły zatrudnienie – podkreślił gość „Aktualności dnia”.

Główny Urząd Statystyczny przygląda się osobom pomiędzy 15. a 89. rokiem życia. Takich osób w Polsce jest ponad 30 milionów – akcentował Sławomir Horbaczewski.

– Takich osób biernych zawodowo jest 12,5 miliona. I to jest bardzo duże wyzwanie. Czy rzeczywiście te osoby w taki czy w inny sposób nie mogłyby pracować? Niecałe 800 tysięcy osób zajmuje się rodziną lub domem. (…) Około miliona osób to są osoby chore i z poważnymi niepełnosprawnościami, które uniemożliwiają podjęcie zatrudnienia. 2,2 mln to są uczniowie, studenci. Emerytów jest 5,1 mln – zauważył ekonomista.

Mamy około stu tysięcy osób, które podejmowałyby pracę po raz pierwszy – dodał gość Radia Maryja.

To jest grupa najbardziej ważna, bo te osoby nie mogą się zniechęcić do rynku pracy, nie mogą być osobami, które w jakiś sposób negatywnie odczuwają ten rynek pracy. 150 tysięcy osób to są osoby powracające do pracy po przerwie. I to są te osoby, o które powinniśmy też zabiegać, żeby one były aktywne zawodowo. Ponad 200 tysięcy to są osoby, które straciły pracę. Takich osób będzie przybywało. (…) Osób pracujących mamy ponad 17 milionów – zwrócił uwagę Słąwomir Horbaczewski.

Cała rozmowa ze Sławomirem Horbaczewskim dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

źródło: radiomaryja.pl, 27 lutego 2025


Autor: dj