S. Horbaczewski: 800 plus będzie finansowe wpływami do budżetu, a nie deficytem
Treść
800 Plus nie będzie finansowane deficytem, tylko wpływami do budżetu. Mówimy o tym, że wpływy do budżetu są fundamentalne, solidne, stabilne i bardzo mocno przewidywalne. Mamy w tej chwili do czynienia z budżetem, który jest planowany, obliczany prawie na poziomie 700 mld złotych – powiedział Sławomir Horbaczewski, ekonomista, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.
Ministerstwo Aktywów Państwowych poinformowało, że planowana waloryzacja programu 500 Plus do 800 złotych będzie miała pozytywny wpływ na polską gospodarkę. Resort zakłada, że wzrost wypłacanego świadczenia będzie miał neutralny wpływ na inflację.
– Inflacja jest wszechobecna, właściwie globalnie (…). Pamiętajmy, że gospodarka czy społeczeństwo to jest system naczyń połączonych, one nawzajem na siebie oddziałują. Trendy w jakiejkolwiek sytuacji gospodarczej kształtowane są przez bardzo wiele czynników. Nie możemy wyodrębniać, analizować pojedynczych z tych czynników, powinniśmy analizować całość (…). W tej widzimy, że trendy inflacyjne ulegają osłabieniu, coraz częściej pojawiają się ugruntowane trendy dezinflacje – powiedział Sławomir Horbaczewski.
Gość Radia Maryja wskazał, że program 800 Plus będzie finansowany z budżetu państwa.
– Programy świadczeń socjalnych ewidentnie pobudzają i pozytywnie wpływają na wzrost gospodarczy. W Polsce mamy do czynienia ze wzrostem gospodarczym, który ewidentnie jest poniżej wzrostu gospodarczego potencjalnego, czyli miary, która średnio określa średnioterminowe możliwości rozwoju danej gospodarki. (…) 800 Plus nie będzie finansowane deficytem, tylko wpływami do budżetu. Mówimy o tym, że wpływy do budżetu są fundamentalne, solidne, stabilne i bardzo mocno przewidywalne. Mamy w tej chwili do czynienia z budżetem, który jest planowany, obliczany prawie na poziomie 700 mld złotych. 670 mld złotych to bardzo istotna kwota. Mamy do czynienia z efektem antycypacyjnym, czyli rozłożeniem w czasie, jeżeli mówimy o tym wcześniej, to nikt nikogo nie zaskakuje – wskazał ekonomista.
Sławomir Horbaczewski podkreślił, że programy społeczne zmniejszają ubóstwo i poprawiają warunki życia polskich rodzin.
– W ramach programu społecznego zmierzamy do zmniejszenia rozwarstwiania majątków w społeczeństwie. (…) To jest też bardzo pozytywny wpływ na rynek pracy, a jeśli na rynek pracy, to również na wzrost dochodu narodowego. To się nawzajem napędza i musimy bardzo kompleksowo na to wszystko spoglądać – zaznaczył.
Gość Radia Maryja przekonywał, że inflacja jest pod kontrolą i idzie w dobrym kierunku.
– W końcówce tego roku możemy się spodziewać zdecydowanie bezwzględnie (…), czyli wskaźnikowo mniejszej inflacji, ale też względnie mniejszej inflacji, bo gospodarka bardzo dobrze radzi się z niekorzystną sytuacją zewnętrzną. Na to wskazuje chociażby bardzo rozsądna polityka nadzorcza – wskazał ekonomista.
Całą rozmowę ze Sławomirem Horbaczewskim w „Aktualnościach dnia” można wysłuchać [tutaj].
radiomaryja.pl
Żródło: radiomaryja.pl, 7
Autor: mj